Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Fehérgárdista iratok Borisz Jelcin könyvtárában

2007. június 22. 16:00

Könyvtárat létesítenek a független és demokratikus Oroszország első elnöke, Borisz Jelcin emlékére, aki idén április 23-án hunyt el 76 éves korában.

<

A Jelcin nevét viselő elnöki könyvtár központi egységét a szentpétervári Szinódus épületében helyezik el és Oroszország szerte létrehozzák helyi fiókjait. A központi könyvtár megnyitását 2008 végére tervezik, s ennyi időre szükség is lesz, hiszen a Szinódus épülete komoly felújítást igényel. A könyvtárat nagyteljesítményű számítógépekkel, szerverekkel, monitorokkal, televíziókkal szerelik fel, de azért a Gutenberg-galaxis sem merül feledésbe, könyvek és újságok fizikai valójukban is olvashatóak lesznek. Állami forrásokból finanszírozzák az intézmény létrehozását, a tervek szerint 2010-ig 1,6 milliárd rubelt (1 euró/34,8 rubel) fordítanak erre a célra.

A könyvtár meghatározott tematikával rendelkezik: az orosz állam történelmét mutatja be az alapítástól kezdve a jelenkorig. Alapját olyan egyedülálló dokumentumok képezik, amelyeket a lakosság 95 százaléka még soha nem olvashatott. Elektronikus adathordozókra átmásolják az állami történelmi irattár valamennyi anyagát. Dokumentumok millióiról van szó, csak ritkaságokból 6,5 millió oldalt őriznek az archívumok. Ezek között vannak például a szovjet kommunista párt központi bizottságának könyvtárában tárolt fehérgárdista archívumok, amelyeket gyakorlatilag még senki nem látott.

Szergej Mironov, az orosz felsőház elnöke annak reményének adott hangot, hogy az "Amerika-barát tömegkultúra nyilvánvaló terjeszkedése" közepette az új könyvtárak és technológiák megjelenése elősegíti a szélesebb körű oktatási és intellektuális fejlődést. Borisz Grizlov, az alsóház elnöke úgy vélte, hogy a Jelcin könyvtár megalapítása az orosz nemzeti öntudat és közkincsek megőrzését szolgálja.

Viktor Sugyegov, a felsőház tudományos, kulturális és oktatási bizottságának elnöke kiemelte, hogy az elnöki könyvtár létrehozása rávilágít az olvasás iránti érdeklődés újjáélesztésével kapcsolatos súlyos problémákra. Hangsúlyozta, hogy a könyvkiadást és -kereskedelmet, a könyvtári alkalmazottak támogatását, a könyvek minőségét érintő jogi szabályozás messze nem teljes. "Át kell gondolnunk, hogy miként lehet ellenőrzést gyakorolni az irodalmi tartalom minősége felett, anélkül hogy ezzel megsértenénk a szólásszabadság jogát" - mondta.

Az elnöki könyvtár intézménye az Egyesült Államokban már Franklin Delano Roosevelt óta létezik. Ő kezdeményezte az első ilyen intézmény létrehozását 1939-ben, amikor személyes és elnöki dokumentumait a szövetségi kormánynak ajándékozta. Az amerikai elnöki könyvtárak és múzeumok hálózatát egy szövetségi hivatal működteti, de nem klasszikus értelemben vett könyvtárakról, hanem az elnökök levelezését, tárgyait, pályafutásukkal kapcsolatos dokumentumokat őrző raktárintézményekről van szó. A szövetségi hálózat legutóbbi, tizenegyedik tagja, a William J. Clinton Elnöki Könyvtár 2004 novemberében létesült.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Fehérgárdista iratok Borisz Jelcin könyvtárában

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra