Fény derült az ősemberek szexjátékaira
2007. május 2. 11:00
Kőkori őseink már a fáról lemászva is alig bírtak magukkal: egy új kutatás szerint az akkor élt emberek nem az utódnemzés, hanem a különleges élvezetek miatt szexeltek sokat.
<
Az ősemberek ezzel szemben a ma is ismert segédeszközöket sem vetették meg, dívott a kikötözés és a gruppen, és a transzvesztiták is igen népszerűek lehettek - állítja Taylor, aki szerint a legtöbb mai szokás eredete a korábban gondoltnál is régebbi lehet.
A Handbook of the Evolution of Human Sexuality (Az emberi szexualitás evolúciójának kézikönyve) című könyvében bemutatott elmélete szerint a szexualitás intenzitásának fokozódása nagyban összefügg a felegyenesedéssel és a nemi szervek hangsúlyosabbá válásával. Ezek ugyanis könnyebben megkülönböztethetővé tették a két nemet, és a szex így a társadalmi érintkezés és kommunikáció része lett.
Mindez azonban csak a gyűjtögető-vadászó társadalmakra igaz: a letelepedéssel, az állandó településszerkezet és a földművelés megjelenésével a férfi-női szociális szerepek is rögzültek, így a korábbi magatartásformáknak már nem volt létjogosultságuk - derül ki a könyvből.
A szakértők szerint a Tayloréhoz hasonló elméletek segíthetnek megdönteni azt a téves elképzelést, miszerint a reprodukciós célokat szolgáló szexualitás áll a legközelebb a természethez. Petra Boynton, a londoni University College kutatója és párterapeutája szerint a tanulmány végre friss szempontból közelíti meg a témát. Szerinte ugyanis sok evolúciós elmélet tévesen, a mai értékek visszavetítésével állítja, hogy az emberek, különösképp a nők génjeit a monogámiára programozták.