Ellentmondásos tévésorozat Sztálinról
2007. április 10. 12:30
Az egykori diktátorról az orosz gázóriás, a Gazprom finanszírozásával készített széria megosztja az orosz publikumot.
Sztálin dicsőítő sorozat az orosz NTV csatornán
A 40 részes `Sztálin él` című sorozat alapkoncepciója szerint Sztálin élete utolsó heteiben fiatalkori éveit éli újra. Így nézve azonban nyilván csak egy lelkes reformer törekvéseiként tűnnek fel a diktátor rémtettei. A sorozat persze igen magas nézettség mellett fut a Gazprom tulajdonában lévő NTV csatornán. A jelen eseményeivel és Vlagyimir Putyin törekvéseivel párhuzamba állítva úgy tűnik, a Sztálin iránti nosztalgia efféle állami támogatása a formálódó autoriter berendezkedés politikai céljait szolgálja.A tendencia nem példátlan Oroszországban: a két évvel ezelőtt, a náci Németország fölötti győzelem hatvanadik évfordulóján elvégzett felmérésekből az derült ki, hogy Oroszország meglehetősen kettéosztott az egykori diktátor emlékével kapcsolatban. A Sztálin által véghezvitt politikai változások a válaszadók 20 százaléka számára nagyon pozitívak, 30 százalék szerint csupán pozitívak, míg 12 százalék szerint nagyon negatívak.
Sztálin jelenlegi kultuszának hívei szerint a sorozat nemcsak hogy roppant szórakoztató, de végre őszintén mutatja be azt az embert, aki a Szovjetuniót szuperhatalommá változtatta. Vagyis Sztálin vívmányai voltaképpen túlszárnyalják az általa elkövetett - és azóta igencsak eltúlzott - hibákat.
A kritikusok szerint veszélyes múltértelmezés érhető tetten a sorozatban, amely szerintük teljesen félreinformálja a fiatalabb nemzedékeket a milliók halálért felelős vezető történelmi felelősségéről. A diktátor hibáinak eltagadása, a nosztalgikus érzések szisztematikus felerősítése pedig a kommunizmus szimpatikussá tételében és az egypártrendszer elfogadtatásában segítheti a mai elitet - állítják. Az új Sztálin-mítoszt szerintük a Putyin környezetében dolgozó értelmiségiek kreálták, s a diktátorra az államfő által hangsúlyozott értékeket vetítik vissza: a korrupció letörését az orosz politikai és gazdasági elitben. Összességében teljesen meghamisítják a múltat.
Danyiil Dondurej, a Cinema Art című magazin szerkesztője szerint "a műsorban Sztálin a nép, az ország és a civilizáció megmentőjeként, illetve a fasizmust elpusztító vezetőként jelenik meg. Igen aggasztó, hogy egy pillanatig sem láthatjuk a diktátor szadista és véres oldalát" - állítja.
Sztálin áldozatainak száma viták tárgya. A történészek szerint a tisztogatásokban, éhségekben, deportálásokban és munkatáborokban 10-20 millió ember halt meg. A Szovjetunió eközben a második világháború során szintén jelentős emberáldozatot élt át: itt közel 20 millió katonai és civil áldozattal számolnak. Köztük van a diktátor egykori fia, Jakov is, aki egy német hadifogolytáborban hunyt el. |
Grigorij Ljubomirov a Sztálin sorozat rendezője és producere viszont elutasítja a vádakat. Véleménye szerint a logika és a hideg tervezés miatt Sztálin nem volt vérszomjas vadállat, ahogyan ostoba sem volt, s valójában csak neki köszönhető a fasizmus megállítása és felszámolása.