Kiállítás és hadijáték 1848-49 szellemében
2007. március 5. 08:00
Kiállítás a szabadságharc tanulópénzéről
`A tárlat egyszerre tesz eleget a klasszikus, muzeális tárgyakat felvonultató kiállítás, illetve a történeti ismeretterjesztés igényeinek, s nyitott tankönyvként mutatja be az 1848-49-es szabadságharcot az érdeklődőknek, különös tekintettel az iskolásokra` - mondta el Rombauer Tamás, a Nemzeti Ménesbirtok ügyvezető igazgatója az MTI-nek.
A látogató megismerkedhet azzal a hadsereggel, amelyet szinte semmiből teremtett meg a nemzet 1848 tavaszán kivívott jogai védelmében, majd szerelt fel a legkülönfélébb fegyverekkel, eszközökkel. A kiállítás egyik legértékesebb darabja a korabeli fegyvergyártás csúcsát jelentő kémiai gyújtású, huzagolt csövű, kamrás puska, mely a nagyváradi fegyvergyárban készült.
A tárlat másik része a 30 tablón elkészített dokumentációs kiállítás, mely igazi mentőöv lehet a tankönyvek szárazságát kifogásoló tanárok és nebulóik számára egyaránt. A korabeli képekről, metszetekről, nyomatokról megismerhetőek a forradalom előzményei, nemzetközi kapcsolatai és összefüggései, célkitűzései és vezéregyéniségei.
A kiállítás emléket állít a bábolnai csatának, melyet a `szabadságharc tanulópénzének` nevezett a Hadtörténeti Múzeum igazgatóhelyettese. Kedves Gyula alezredes elmondta, a császári vértesek egy kisebb egysége meglepte Görgei Kornél biztosítás nélkül elszállásolt dandárját. Az alakulat megmenekülése érdekében a legtapasztaltabb zászlóalj feláldozta magát, 100 honvéd meghalt, 700-an estek fogságba.
A kiállítást történelmi emlékülés egészíti ki, majd a Hadtörténeti Múzeum szakembereinek irányításával hagyományőrző csoportok korhű egyenruhában, fegyverzettel és felszereléssel mutatják be a szabadságharc katonáinak tevékenységégét.
(Múlt-kor/MTI)