A második Trianon: 60 éve írták alá a párizsi békeszerződést
2007. február 9. 08:45
Hatvan éve, 1947. február 10-én írták alá a II. világháború győztes hatalmai és Magyarország képviselői a háborút lezáró békeszerződést a párizsi Luxemburg palotában.
<
Legtovább a rossz oldalon
A magyar (és a bolgár, a finn, az olasz és a román) békeszerződés végleges szövege a francia fővárosban megtartott békekonferencia után, az úgynevezett Külügyminiszterek Tanácsának New York-i ülésein készült el 1946. november 4. és december 12. között.A tervezet az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és a Szovjetunió érdekeit, vagy éppen érdekkülönbségeit tükrözte - egybehangzó vélemények szerint az amerikaiak és a britek hajlottak volna egy enyhébb változat elfogadására, a Szovjetunió azonban kitartott anyagi és politikai követelései mellett. A végeredmény az lett, hogy Magyarországnak még a trianoni békediktátumnál is keményebb követeléseknek kellett eleget tennie.
A párizsi békeszerződés aláírása, 1947. február 10., Párizs |
Az előzetes tárgyalások további érzékeny pontja volt a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok kérdése, amelyek feladata az ausztriai szovjet megszállási övezetekkel való kapcsolat biztosítása volt. A brit és az amerikai diplomácia a szovjet csapatok kivonását sürgette, amire a válasz határozott nem volt.
Magyarország a területi kérdésekben sem számíthatott engedményekre, ismét a trianoni határok léptek életbe, sőt - kibővítve a pozsonyi hídfőt, a Duna jobb partján még három falu (Horvátjárfalu, Dunacsuny és Oroszvár) került a csehszlovák-magyar határ túloldalára. A magyar remények nemcsak a nagyhatalmak döntésein buktak el, ebben szerepet játszott az ország és a vele "rivalizáló" szomszédos államok háborús teljesítménye is.
"Rossz oldalon harcoltunk a legtovább" - mondta a békekötést tárgyaló könyvének megjelenése kapcsán Romsics Ignác történész. A végelszámoláskor a kiugrási kísérlet kudarca, illetve az emigráns kormány hiánya is súlyosan esett a latba. (A háború első időszakában Horthy Miklós kormányzó tudtával nagyobb összeget helyeztek letétbe a briteknél egy esetleges emigráns kormány létrehozására és a működési költségek fedezésére, de ezt a letétet később visszavonták.)