Újra megnyílhat a Kabuli Múzeum
2007. február 6. 11:00
A svájci Afganisztán Múzeum 1300 műkincsét átszállítják a Kabuli Múzeumba, miután az UNESCO már elég biztonságosnak nyilvánította az afgán fővárost.
Ez lesz a legjelentősebb műkincs-repatriálási akció azóta, hogy a spanyol polgárháború idején Genfbe menekített műkincseket visszaadták a madridi Prado múzeumnak.
Az afganisztáni nemzeti múzeum csírájának tekinthető gyűjteményt Paul Bucherer-Dietschi svájci tudós alapította 1999-ben Bubendorfban, egy Bázeltől 20 kilométerre fekvő faluban, hogy biztonságos menedéket nyújtson a háború sújtotta Afganisztán nemzeti múzeuma, a Kabuli Múzeum gyűjteményének. 2001 márciusában a tálibok felrobbantották a két óriási Buddha-szobrot Bámijánban, s kifosztották a Kabuli Múzeumot, megsemmisítve vagy súlyosan megrongálva a műkincsek többségét.
Olyan felbecsülhetetlen értékű kincsek gyűltek itt össze, mint egy Ai Hánumból (az ókori Oxus menti Alexandriából) származó, kutyafejformájú vízköpő, amely valószínűleg Nagy Sándor kedvenc harci kutyáját, Peritászt ábrázolja, valamint egy vélhetően illegális ásatásokból származó bronz fallosz, amelyet a makedón hódító helyezett el talizmánként az általa alapított város alapkövébe, és amelyet egy látogatóban lévő tálib ajándékozott 2000-ben a bubendorfi múzeumnak. Egy egészen más jellegű unikum az a szovjet megszállás korából származó szőnyeg, amelybe harci helikopterek motívumát szőtték.
A svájci Afganisztán-gyűjtemény repatriálásával eredetileg húsz éven belül számoltak, a 2001. szeptember 11-i terrortámadást követő amerikai intervenció azonban hamarabb lehetővé tette a visszaadást. A közelmúlt háborúiban súlyosan megrongálódott Kabuli Múzeumot két éve újjáépítették. A svájci múzeum 1300 "afgánikumot" juttat vissza hazájába, Bubendorfban csak az afganisztáni gyűjteménnyel kapcsolatos dokumentáció, fotó- és könyvgyűjtemény marad.
(Múlt-kor/MTI)