Csillagászok elemezték Van Gogh festményeit
2007. február 1. 16:00
Vincent van Gogh az égboltot is "modell után" festette, s a csillagászatilag legérdekesebb festményeihez valós időpontokat is lehet társítani.
<
Út Ciprussal, 1890 |
Szavai szerint az 1890-ben készült Út ciprussal című festményen például a Holdon kívül két csillag látható. A Southwest Texas State University csillagászai nemrég megvizsgálták, hogy vajon igazi égitesteket ábrázolt-e a festő. Ekkor számítógépes szimuláció révén bebizonyosodott, hogy az égitesttel átellenben látható csillag a Vénusz, a vászon bal oldalán pedig a Merkúrt ábrázolta a művész, kompozíciós okokból "megtükrözve", azaz megfordítva az égitesteket. E három égitest együttállása pedig mindössze egyetlen estén, 1890 április 20-án volt látható - mondta az MCSE főtitkára.
Mizser Attila érdekesnek nevezte a Fehér ház éjjel című festményt is, amely nemrég került elő az Ermitázsban. "Nem sokkal a halála előtt, 1890-ben festette van Gogh. A texasi kutatócsoport helyszíni vizsgálatokkal bebizonyította, hogy a Vénusz látható a kora esti égen. Párizsi meteorológiai feljegyzések alapján pedig kiderült, hogy mindössze egyetlen derűs nap - június 16. - kerülhet szóba a mű megszületésének időpontjaként" - hangsúlyozta Mizser Attila.
(Múlt-kor/MTI)