Japán megnyitja a királyi sírokat a kutatók előtt
2007. január 17. 12:30
11 királyi sír, köztük az i.sz. 399-ben elhunyt Nintoku császár sírja "külső részének" megtekintésére kap engedélyt a közeljövőben néhány japán kutató.
<
A sírhely |
A hírt elsőként a Jomiuri Simbun című nagy példányszámú japán napilap közölte, amely arról is értesült, hogy csak néhány kutató kap engedélyt a sírhelyek külső részének megtekintésére, és a szakemberek ásatásokat nem folytathatnak.
A régészek úgy vélik, hogy a sírok vizsgálata bepillantást enged a világ legrégebbi császári családjának eredetébe, ami igen érzékeny téma Japánban, hiszen a császárt még 60 évvel ezelőttig is egy ősi istenség leszármazottjaként imádták. Hirohito császár szakított ezzel a hagyománnyal, és 1945-ben, Japán második világháborúban elszenvedett veresége után, lemondott isteni rangjáról.
De a legenda, amely szerint Japán 125 császára a sintoista vallásban tisztelt Omikami Amateraszu napistennőtől származik, még ma is tartja magát jobboldali körökben. Amikor néhány kutató felvetette, hogy a császári vonal talán máshonnan eredeztethető - például a Koreai-félszigetről -, az állítást a japán örökség elleni támadásként értékelték.