Elárverezik a Kék Duna partitúráját
2007. január 4. 16:00
A gazdag hagyományokkal rendelkező Wiener Männergesang-Verein 140 esztendő eltelte után el akarja árverezni a Johann Strauss komponálta világhírű Kék Duna keringő eredeti partitúráját.
Az együttes énekesei remélik, hogy akár több mint egymillió euró bevételre is szert tesznek ennek az osztrák `nemzeti vagyonnak` az elárverezéséből, amivel egyszer s mindenkorra megszűnhetnek anyagi gondjaik.
A Kék Dunát Johann Strauss (1825-1899) eredetileg kóruskeringőnek komponálta 1867-ben egy Dianabadban megrendezett dalestre, s a kottát az 1843-ban alapított kórusnak ajándékozta. Kezdetben a keringő távolról sem volt sikeres. Az áttörés csak azután következett be, hogy előadták az 1867. évi párizsi világkiállításon.
A szám tragikus hírnévre tett szert a Lusitania óceánjáró katasztrófája révén. Az első osztály éttermében a hajó zenekara a Kék Duna keringőt játszotta az utolsó ebéd alatt. A Lusitaniát 1915. május 7-én az ír partok előtt megtorpedózta és elsüllyesztette egy német tengeralattjáró.
Ma ez egyike Ausztria legnépszerűbb zeneszámainak, amelyet az alpesi köztársaság számos polgára titokban nemzeti himnuszként tisztel. A világszerte hallgatott bécsi újévi koncertek állandó műsorszáma, amely a Bécsi Filharmonikusok előadásában szilveszterkor, éjfélkor is elhangzik.
Az árverésen befolyó összegből alapítványt szándékozik létrehozni a férfikórus egyesülete, hogy annak kamataiból fedezhesse a folyó kiadásokat. Mivel azonban fennáll a veszély, hogy az eredeti partitúra elvész Ausztria számára, Andreas Mailath-Pokorny bécsi kulturális tanácsos közölte: megvizsgálják az együttes anyagi helyzetét, mert az osztrák kormányzat eddig nem dotálta az egyesületet.
(Múlt-kor/MTI)