Történelemformáló magyar fotósok
2006. november 17. 15:00
(M)érték - Világhírű magyar fotográfusok címmel Brassai, Robert Capa, André Kertész, Moholy-Nagy László és Martin Munkácsi fotóiból nyílt kiállítás Budapesten, az Ernst Múzeumban.
A fotográfia történetének öt rendkívüli jelentőségű, magyar származású alkotójától mintegy 250 képet láthat a közönség a Magyar Fotóművészek Szövetsége által szervezett Fotóhónap 2006 fő rendezvényén - mondta a megnyitó előtti sajtótájékoztatón Szamódy Zsolt, a szervezet elnöke. Hozzátette: az idei rendezvénysorozat célja, hogy visszatekintést nyújtson a szövetség ötvenéves múltjáról, méltó emléket állítva az egykori tagoknak.
Kincses Károly, a tárlat kurátora elmondta: a kiállítás különlegessége, hogy az öt fotós párhuzamos életútját 1912 és 1976 között egy lineáris tengelyre fűzi fel. A bemutató úgy követi végig az alkotók pályáját, hogy időben, térben összekapcsolható műveiket, a velük megtörtént eseményeket kronologikus rendben, folyamatukban, mégis elkülönítetten jeleníti meg. A tárlat címe azt jelzi, hogy az öt alkotó életműve vitathatatlan értéke a magyar kultúrának, a fotóművészetnek - hangsúlyozta a kurátor.
Robert Capa egyik leghíresebb fotója a spanyol polgárháborúból |
A kiállításra közzé tett írásos összegzés szerint André Kertész Franciaországban és Amerikában lett világhírű alkotó, míg a Brassaiként ismertté vált, Halász Gyula néven született művész a párizsi éjszakából merített ihletet. A háborús riportfotóival kitűnt Robert Capa egyebek mellett a spanyol polgárháborúban, a második világháború harcterein és az indokínai háborúban készítette haditudósításait, Moholy-Nagy László pedig Németországban a Bauhaus egyik legmeghatározóbb alakjává vált. Martin Munkácsi, szintén Németországban, sportriporterként dolgozott, illetve az Egyesült Államokban teremtette meg a modern divatfotózás alapjait.
A Magyar Fotográfiai Múzeum gyűjteményéből összeállított, január 17-ig megtekinthető különleges összeállításban az öt magyar származású mester világszerte ismert és eddig még be nem mutatott alkotásai egyaránt szerepelnek.
(Múlt-kor/MTI)