Gazdáikkal temették el a kutyákat az indiánok
2006. szeptember 27. 11:00
Több mint negyven mumifikálódott kutyatetemre bukkantak Peruban: az állatokat gazdáik mellé temették.
A leletekre a Chiribaya kultúrához tartozó két falu egyikében folyó ásatások során bukkantak a kutatók, s a leletből arra következtetnek, hogy az 1100 és 1350 között - vagyis az inkák előtt - a mai Chile északi és Peru déli részén virágzó Chiribaya kultúrában olyan nagyra értékelték a kutyákat, hogy élelemmel, takarókkal együtt a gazdáik mellé temették - olvasható a BBC brit közszolgálati televízió és rádió internetes oldalán.
A perui Chiribaya-civilizációban az emberek főleg állattenyésztésből éltek, és a most megtalált kutyafajt - amely a feltételezések szerint a mai fajok közül leginkább a golden retrieverekre hasonlított, közepes méretű orral és zsemleszínű, hosszú szőrzettel bírt - chiribaya pásztornak nevezték, mivel vélhetően a lámák terelgetésében segédkezett az embereknek. A kutyák maradványait jelenleg a perui ebtenyésztők egyesülete, a Kennel Club munkatársai vizsgálják.
A főleg kerámiáinak művészi kiviteléről ismert Chribaya kultúra eddigi legjelentősebb leletére - egy felnőtt férfi és egy kisfiú rendkívül jó állapotban megmaradt múmiájára - 2004-ben, egy sportpálya építésekor bukkantak Arequipa várostól mintegy 125 kilométerre délre.
A kutatók Peruban eddig csak a kínai kutyának nevezett fajtát azonosították őshonosként. Sokáig azt hitték, hogy azt az ázsiai bevándorlók honosították meg az 1800-as években, később azonban kiderült, hogy a kutyafajta 2000 éven át élt Peruban.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)