Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

75 éves a magyar morfin

2006. december 1. 08:45

Az ópiumot már az ókori görög és római orvosok altató és fájdalomcsillapító szerként alkalmazták. Az ebből kinyert morfin előállításának eljárását 1931. november 30-án szabadalmaztatták.

<

Kabay

Az éretlen máknövény tejnedvéből, vagyis az ópiumból kinyert származék altató hatása miatt kapta nevét az ókori görögök által az alvás és az álmok isteneként tisztelt Morpheusról. A hatóanyag elnevezése magától a feltalálótól ered. Friedrich Wilhelm Adam Sertüner huszonegy éves korában gyógyszerész-asszisztensként dolgozott egy kis németországi faluban, Einbeckben. Szakmája gyakorlása közben, mint minden hivatását szenvedéllyel végző ember, maga is igyekezett új dolgok felfedezésére.

A XIX. század első éveiben az ópium kristályosításával sikerült izolálnia az alkaloidot, amelyet ma morfiumként emlegetünk. Többszöri, elsősorban önmagán történő kísérleteinek eredményét, megfigyeléseit, az előállítás módját, az anyag tulajdonságait, adagolását, valamint gyógyászati alkalmazásának előnyeit 1805. május 21-én publikálta egy francia lapban.

A magyarországi morfiumgyártás kezdetei Kabay János gyógyszerész nevéhez és kutató- tevékenységéhez köthetők, akinek 1925-ben sikerült száraz mákból kinyernie a hatásos fájdalomcsillapítót. Kabay jött rá arra, hogy a kicsépelt mákszalma alkalmas a morfin előállítására, és a gyártáshoz is minden készüléket ő tervezett meg. Minderről 1936-ban könyve jelent meg A morphin magyar módszerű gyártásának ismertetése címmel.

Az ezt követő évtizedekben az 1927-ben, az ő kezdeményezésére Büdszentmihályon megalapított Alkaloida Vegyészeti Gyár Rt. üzemében állították elő nagy mennyiségben az anyagot, amivel aztán a Horthy-kor magyar lakosságának bizonyos irányú szenvedéseit enyhíthették. A világ gyógyászati morfin-szükségletének kielégítésében jelentős szerepet vállalt az általa alapított gyár, amely még az 1960-as évek végén is a világranglista élén állt a nyersmorfin-exportban. Ismerje meg a leghíresebb ópiumfüggők történeteit!

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

75 éves a magyar morfin

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra