Politikusok is szerepeltek a Stasi-jelentésben
2006. július 17. 16:00
Neves, még élő, vagy már elhunyt politikusok is szerepelnek azok között, akiket az egykori keletnémet állambiztonsági minisztérium (Stasi) nem hivatalos munkatársakként tartott nyilván.
Marianne Birthler és a Stasi-akták
A Der Spiegel hírmagazin legújabb számában megjelent értesülés szerint "forrás" volt Willy Brandt és Helmut Schmidt szociáldemokrata kancellárok, Björn Engholm, a szociáldemokrata párt egykori elnöke, de Franz Josef Strauss, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) volt vezetője is. Az illető politikusok a Nem Hivatalos Munkatársak Munkadossziéval (Inoffizielle Mitarbeiter mit Arbeitsakte - IMA) kategóriába tartoztak.
Mindezt egy valószínűleg már a hónap végén napvilágra kerülő jelentés tartalmazza, amely az 1969 és 1972 között működő nyugatnémet Bundestag (parlamenti alsóház) 43 képviselőjéről állítja, hogy vagy szándékosan ápoltak kapcsolatot a keletnémet biztonsági szervekkel, vagy tudtukon kívül váltak "Stasi-alanyokká". A publikáláshoz az érintett politikusoknak is hozzá kell járulniuk.
A 43 érintett honatya közül 30 a szociáldemokrata (SPD) frakció tagja volt, tíz tartozott az uniópártok (CDU/CSU) frakciójához, három pedig liberális (FDP) képviselőként ült a Bundestagban. Közülük ötről, például a szociáldemokrata Karl Wienandról, évek óta tudott, hogy elkötelezte magát a Stasival való együttműködés mellett. Mindez abból a Rosenholznak nevezett mikrofilmes adatbázisból derült ki, amelyet az 1989 őszi keletnémet vértelen forradalom idején szereztek meg az amerikaiak, s amelyet 2003-ban visszaszolgáltattak a németeknek.
Marianne Birthlert, az egykori Stasi irataival foglalkozó intézmény vezetőjét az a vád érte, hogy visszatartotta a jelentést, mert 2005 őszén ismét a Stasi-hagyatékot gondozó hatóság élére akart kerülni. Ez pedig csak a Bundestagban helyet foglaló pártok jóváhagyásával volt lehetséges.
(Múlt-kor/MTI)