150 éves a Tretyakov képtár
2006. május 24. 11:30
<
Modern múzem modern gondokkal
Tretyakov |
A Krími rakparton található új épületben az elmúlt száz év alkotásai láthatók, itt mutatják be a 20. század elejének világhírű avantgárd mestereit: Malevics, Kandinszkij, Chagall, Petrov-Vodkin, Filonov, Popova műveit, a "szocialista realizmus" azaz 1930-50-es évek totalitárius stílusát, továbbá az avantgárd második hullámát, az 1960-80-as évekből. A Galériához tartozik az ún. Mérnöki Ház, itt rendszeresen tartanak időszaki kiállításokat és a Tolmácsi Szent Miklós templom, a gyönyörű, öt hagymakupolás épületben 17-19. századi építészeti mesterművek tervei és fotói, 16-19. századi ikonok és késő 17. századi fegyverek láthatók. Itt őrzik a múzeum leghíresebb kincsét, a 12. századi Vlagyimiri Istenanyát, ez a Konstantinápolyból származó ikon valaha az orosz állam legszentebb kegytárgya volt.
A szoborgyűjteményben 1300 alkotás található, amelyek a XVIII. század végétől adnak áttekintést az orosz szobrászatról. Az iparművészeti tár kétezer, a grafikai tár 27 ezer műtárgyat őriz: rajzokat, plakátokat, akvarelleket, metszeteket és ex libriseket s a közelmúlt szocialista képzőművészetének számos emlékét. Az intézményhez házi és lakásmúzeumok is tartoznak, amelyek egy-egy orosz művész alkotásait mutatják be.
Nemrég nyílt meg a Tretyakov Képtárban az Orosz szimbolizmus - Kék rózsa című kiállítás. A művészcsoport Boriszov-Muszatov: Kék rózsa című festményéről kapta a nevét, e képeket utoljára 1907-ben láthatták együtt az érdeklődők. A tárlathoz más orosz múzeumok, köztük vidékiek is adtak kölcsön e korszak festményeiből.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma - Sajtóadatbank)