Azonosították Kolumbusz csontjait
2006. május 31. 12:15
<
A kortársak és a kínai konkurencia
Genovában a híres felfedező halálának 500. évfordulóján kiállítás nyílt Kolumbusz szerepéről a korabeli Mediterráneum életében. A tárlat október közepéig tart nyitva, és a tengerészek életén kívül bemutatja a 15-16. században használt hajótípusok ábrázolásait is.
Az egyik, kiállításon bemutatott térkép |
Egy 1418-ban készült kínai világtérkép 1763-as másolatát mutatták be a múlt héten Londonban és Pekingben, amelynek alapján azt állítják, hogy kínaiak fedezték fel az amerikai kontinenst, térképezték fel és hajózták körbe a világot. Utánanéztünk, ki áll a szenzációsnak kikiáltott térkép, és a drámai fordulatként beharangozott felfedezés hátterében.
A Velencei Egyetem történészprofesszora, Ruggero Marino szerint nem felel meg a valóságnak az, hogy Kolumbusz 1492-ben fedezte fel Amerikát. Marino professzor egy XVI. századi oszmán térképet tart állításainak egyik bizonyítékának.
Négyszáznyolcvanöt éve, 1521. április 27-én halt meg a Fülöp-szigeteken Ferdinand Magellán (Fernao de Magalhaes) portugál felfedező, az első Föld körüli expedíció vezetője.
A mexikói Yucatán-félszigeten antropológusok egy temetőben európai és őslakos amerikaiak mellett afrikaiként azonosított emberi maradványokra bukkantak. Az afrikai csontvázak a kutatók szerint az Amerikába hurcolt első afrikai rabszolgáktól származnak, akiket Amerika felfedezői hoztak magukkal.
Az uralkodónő Kasztília, majd Aragónia királynője, férjével, Aragóniai Ferdinánddal Spanyolország egyesítője volt.
Kasztíliai Izabella, aki egyesítette Spanyolországot és Kolumbusz Kristófot felfedező útra küldte, a modern sakkjáték királynő-figurájához is mintául szolgált - írja a brit Independent madridi tudósítója.