Római kori kutya lábnyoma Aquincumban
2006. április 13. 11:30
A budapesti régészeti ásatásokon előkerült legszebb és legértékesebb leletek is láthatók Óbudán, az Aquincumi Múzeum új kiállításán. A polgárváros hétköznapjainak történetét idén lócsontok, csonteszközök és egy római kori kutya tappancsának nyoma eleveníti fel.
A tavalyi budapesti régészeti ásatásokon előkerült legszebb és legértékesebb leletek között változatos formájú kerámiák, üvegek és viseleti tárgyak, mint például ruhakapcsoló tű, mellette három őskori és római kori sír rekonstrukciója is látható. A térképen is bemutatott ásatási helyek közül 2005-ben a múzeum régészei Budaújlak, Víziváros és Albertfalva területén, valamint az M6-os és az M0-ás autópálya nyomvonalán folytattak leletmentő ásatásokat.
Az Állatok az emberek világában című időszaki kiállítás a budapesti ásatásokon előkerült sok ezer állatcsontból válogat: a főként lovak csontjából készült eszközök, tárgyak, ruha maradványok mellett egy kutyától származó tappancs nyom is megtekinthető. A csontokat vizsgáló archeozoológusok megpróbálnak fényt deríteni arra, hogy milyen volt a kapcsolat állat és ember között a római korban.
A május 6-7-én zajló kétnapos Pompa Romana rendezvény során római kori ruhákban vonulnak föl felnőttek és gyerekek a Nagyszombat utcai amfiteátrumtól a Flórián térig, ahol ünnepi őrségváltás is lesz, illetve a Római Fürdőtől, a mai strandtól az Aquincumi Múzeum romkertjéig.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)