Csokoládéval hódítottak a hanyatló Mediciek
2006. április 18. 12:00
Az olasz reneszánsz leghíresebb családja, a Mediciek az európai ízlésháborúban a firenzei győzelmet egy csodafegyverként bevetett csokoládé-különlegeséggel szerették volna megszerezni - állítja az az új kiállítás, amely a csokoládé európai történetét mutatja be.
Csokoládé-háború Európában
A Firenzétől 50 kilométerre északra fekvő Monsummano Terme múzeumában látható tárlat a többi különlegesség mellett bemutatja azt az eddig alig ismert 17. századi levelet, amely egy titkos lábjegyzetben írja le III. Cosimo nagyherceg titkos jázminos csokoládéjának receptjét. A recept igazi csodafegyvert rejtett: a tokásodó, butának is mondott csokoládéfüggő III. Cosimo (1642-1723) azonban ezzel törte meg a spanyolok csokoládé-uralmát Európában.
Cosimo és a bűnös élvezet |
Csokoládézó a 17. században |
A korban a vízben oldott csokoládét forrásponthoz közel, chicchere-nek nevezett kis csészékben tálalták. A jázminos csokoládé valódi ínyencség volt: a Nagyhercegnek is 12 napba tellett az elkészítése. Danielo Vestri, a most megtalált receptet újraalkotó csokoládékészítő szerint a különlegesség összerakása igazi botanikai-gasztronómiai tervezőmunkát igényelt. A friss jázminvirágokat és a kakaóport ugyanis rétegenként kellett egymásra tenni, ám egy újabb réteg csak 24 óránként követhette az előzőt, és mindezt 12-szer kellett megismételni. Ennyi idő kellett ugyanis, hogy a jázminvirág aromái a kakaóval keveredve megismételhetetlen illatot és ízt hozzanak létre.