Európa kifosztásához vezetett a Harmadik Birodalom gazdasági csodája
2006. március 30. 10:30 Erdei András
A Harmadik Birodalom az élre tör
Hitlernek nem volt előre kialakított forgatókönyve tervei végrehajtásához. A cél viszont egyértelmű volt: `Kielégítő megoldást csak az élettér kiterjesztése, illetve népünk nyersanyag-és élelmiszerbázisának kiterjesztése jelent.` Az agresszív hitleri külpolitika eredményeként Németország a harmincas évek végére nemcsak területileg gyarapodott, de gazdaságilag is megerősödött. 1938-ban Németország egymaga többet költött fegyverekre -a kormánykiadások 52%-át -, mint Franciaország, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok együttvéve. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a fegyverkezés ilyen arányú fejlesztése meghaladta a német gazdaság teljesítőképességét, és a gazdasági összeomlást csak a megszállt országok kifosztásával kerülhették el. 1938. márciusában Ausztria bekebelezésével (Anschluss), Németország nemcsak vasérclelőhelyekhez és olajmezőkhöz, hanem 200 millió dollár aranyhoz is hozzájutott. Gazdasági szükségszerűség
A Szudéta-vidék gazdasági értelemben nem volt igazán számottevő, viszont Csehország teljes elfoglalása (1939. március) már jelentősen gazdagította a Birodalmat. Erre azért is szükség volt, mert a Reich a pénzügyi összeomlás szélére került. Hitler elégedett lehetett a zsákmánnyal, megszerezte a Nemzeti Bank arany-és valutakészletét, valamint az ipar számára nélkülözhetetlen újabb nyersanyag forrásokhoz jutott. A cseh ipart maximálisan kizsigerelték, a hadiipari termékeket vagy exportálták - a haszon természetesen a Birodalmat gazdagította -, vagy a Wehrmacht használta fel.
A német gazdaság hiába erősödött meg az 1930-as évek második felében, a Lengyelország elleni támadáskor még igen sebezhető volt. Elsőre furcsának tűnhet, de Hitler örült, hogy legfőbb szövetsége 1939 szeptemberében nem lépett be a háborúba. A német vezetés ugyanis attól tartott, hogy a háború túlterhelné az amúgy sem túl erős lábakon álló olasz gazdaságot. Ez pedig azt feltételezte, hogy a német tartalékokat kellett volna bevetni az olaszok megsegítésére.
A nyugati politikusok, elemzők általában úgy vélekedtek, hogy a Harmadik Birodalmat nyersanyagfüggősége miatt gazdasági blokáddal is legyőzhetik. Amire kiderült, hogy tévedtek, már késő volt. Németország megállíthatatlanul nyomult előre és Európa szisztematikus kifosztása tovább folytatódott.