620 éves a II. (Kis) Károly elleni merénylet
2006. február 7. 12:30 Dóra Szilvia
Útban a végzet felé
Bicellus használat közben, |
A meghívásra Károly csak hosszas töprengés után mondott igent, felesége rosszallása ellenére. Margit annak a Durazzói Károlynak volt lánya, akit Nagy Lajos Nápolyban az András herceg ellen elkövetett merénylet megbosszulásaként megöletett; érthető, ha gyűlölte a magyarokat, és férjét a hasonló sorstól féltette. Károly 1385 decemberében érkezett Magyarországra; előbb kormányzónak választották, az év utolsó napján pedig Dömötör érsek megkoronázta. Uralkodói címét bő egy hónapig bírhatta: ennyi idő elteltével állították őt félre a volt királynők és Garai. Károly jövendő sorsát a nádor eszelte ki részletesen.
A terv: a királyt valamilyen fontos és bizalmi ügyben a hölgyek lakosztályára kell csalogatni, és ott egyszerűen végezni vele. Arra is remek indokot talált, hogyan csempéssze be saját katonáit a várba. Azt állította, lánya esküvőjére készül utazni a fegyveres kísérettel, de előtte el kíván köszönni Erzsébettől és Máriától. A gyilkosság végrehajtását Forgács Balázs pohárnokmester vállalta magára, valószínűleg előre kialkudott jutalomért, Gimes váráért és a hozzá tartozó nagy uradalmakért.
A merénylet napját 1386. február 7-ére tűzték ki, és kezdetben minden a terv szerint is haladt. Károly megérkezett a volt királynőkhöz, hogy tárgyaljon velük. Zsoldosait vagy ő bocsátotta el, vagy megunták a kint várakozást, a lényegen nem változtat, a király ugyanis nagyjából védtelen maradt. Innentől egyre bonyolultabb az események rekonstruálása, a már említett forrásbőség, pontatlanságok, eltérések miatt. A szobában Erzsébet valószínűleg egy levelet adott át Károlynak, aki ezt rögtön el is olvasta. Forgács - kihasználva, hogy az uralkodó a levélre figyel - Károlynál termett, és megsebesítette fegyverével. A 16. századi krónikás hagyomány tudni véli, hogy ekkor hangzott el a merényletre jelet adó mondat: "Balas ewld meg a' Kyrált, Neked adom Ghimes Váráth". A források egyetértenek abban, hogy a többszöri találat a fején érte Károlyt, homlokán, szemöldökén, illetve bal szemén, amit el is vesztett.