Evangélium 2005
2005. december 29. 10:24
Íme 2005 jó és legjobb hírei a Múlt-koron. Nyugodjon bele az újévbe pozitív töltetű híreinkkel!
Kulturális főváros, Óvás, 1956
Megállhat a fővárosi vízfej növekedése
Pécs nyerte el a megtisztelő - s jelképes brüsszeli pénzzel is járó - Európa kulturális fõvárosa címet 2010-re. Úgy tűnik, a baranya megyei székhelynek van néhány ambíciózus terve az elkövetkezendő négy esztendőre Magyarország Budapest-központúságának enyhítésére, a kulturális decentralizáció megvalósítására. Hajrá Pécs!
Pert nyertek a régi pesti zsidónegyed védelmezői
Az év egyik legjobb híre, hogy van sikeres civil örökségvédelem: 2005. decemberében a Pesti Központi Kerületi Bíróság elsőfokú ítéletében az Óvás Egyesületnek adott igazat, kimondva, hogy Erzsébetváros önkormányzata köteles nyilvánosságra hozni a 19. század folyamán kialakult régi zsidónegyed egyedi városképét veszélyeztető épületbontásait és a felszabaduló területek beépítésére vonatkozó információkat. Éljen az Óvás!
56 emlékezete lassan kikerülhetne a politika érdeklődéséből
2005 egyik nagyszerű fejleménye lehetne, hogy fiatal tervezőcsoport nyerte meg az 1956-os forradalom központi emlékművének pályázatát. Az I-Ypszilon Csoport által készített vas- és acéloszlop installáció megvalósítására 600 millió forintot különített el a kormány. Az egykori Sztálin-szobor helyén felépülő mű eredetisége azonban módfelett vitatható: a 2006 változó 1,5-9 méter magasságú, 23-szor 23 centiméter keresztmetszetű vasoszlop a 2005 májusában Peter Eisemann amerikai építész tervei alapján készült berlini holokauszt-emlékműre hajaz.
Szerencsére újabb esélyt jelenthet 56 emlékezetének méltó ápolására és a generációk közötti összefogásra az a középiskolás csapatoknak szóló, 2006. március 1-ig tartó "Nagyszüleink ötvenhatja" című pályázat, amelynek témája a családi kollektív emlékezet, a családi legendák, vagy a fiatalokat is védő hallgatás, s mindezek hatása az unokákra. A zsűriben Nagy Imre unokája, Jánosi Katalin, Mészáros Márta, Rainer M. János, Gyurkovics Tibor, Bozóki András, Márta István, Galkó Balázs. A pályázat honlapja a www.attila100.hu címen érhető el.
Reméljük, hogy egy 1956 világpolitikai jelentőségéhez méltó nemzetközi tudományos konferenciát is sikerül még valakinek összehozni 2006 októberéig!