Kutatók vizsgálták a nemzeti sztereotípiákat
2005. október 13. 13:00
Az emberek mindenhol egyformák. Hamisak tehát azok a sztereotípiák, amelyek bizonyos jellemvonások mentén különbséget tesznek az egyes nemzetek között. Legalábbis ez lett az eredménye annak a felmérésnek, amely az amerikai Science magazin legújabb számában látott napvilágot.
<
Nemzeti sztereotípiák egy 19. századi tankönyvben |
A három felmérés eredményét összesítő mostani vizsgálat vezetője, Antonio Terracciano, a National Institute on Aging és a National Centers for Health képviselője elmondta: "az egyik dolog, amelyet minden esetben megnéztünk és összehasonlítottunk, az a [sztereotípiát tápláló] egyéni, illetve globális indíték volt."
Ilyen, állandó potenciális vitatémának minősülő kutatási eredmény természetesen azonnal szakmai eszmecserére adott okot és lehetőséget. Richard Robins, a davisi Kalifornia Egyetem pszichológusa a Science egy másik cikkében a kutatás vitatható részleteire hívja fel a figyelmet. Szerinte a felmérés egyes részletei tovább szítják azt az egyébként is káros nézetet, miszerint a jellegzetes nemzeti karakterek genetikus különbségeket hordoznak a különböző etnikumok és kultúrák között. Ez a hozzáállás pedig diszkriminációhoz, csoportközi konfliktushoz, vagy akár népirtáshoz is vezethet, illetve vezetett is már a történelem során.
Robins azt vallja, jelenleg több olyan nézet is létezik, amelyek segítségével több szempontból is igazolható, hogy miért nem igazak ma az egyes sztereotípiák. Az egyik ilyen azt vallja, hogy ami egykor igaz lehetett, az napjaink egyes társadalmaira nézve egyszerűen elavulttá vált. Annak a szemléletnek is lehet valóságalapja, miszerint az adott tulajdonságok csak akkor igazak, amennyiben a megkérdezett nem saját nemzetét jellemzi. Sőt, akár azzal is egyetérthetünk, hogy bizonyos sztereotípiáknak igenis van közük az igazsághoz.
Robins persze örvendetesnek találja magát a fő hírt, mely szerint tehát nincsenek specifikált nemzeti sajátosságok, s hogy ilyen törésvonalak mentén az egyes társadalmak nem különíthetők el egymástól. Tart azonban attól, hogy az emberi gondolkodásmód megakadályozza majd ennek tudatosítását, s az adott sztereotípia valójában továbbra is élni fog.
"A legtöbb esetben, amikor szembe találjuk magunkat valakivel, aki nem felel meg a neki tulajdonított előzetes elképzelésünknek, egyediként értékeljük és nem a saját nemzete vagy kultúrája képviselőjeként" -érzékelteti a pszichológus mindennapi rossz szokásaink egyik legjellegzetesebbikét.