Eredetiség vizsgálatra viszik a kínai porcelánokat
2005. szeptember 28. 11:30
Ausztrál kutatók az antik porcelánok anyagának összetételét vizsgálták és egy olyan adatbázist állítottak össze, amely lehetővé teszi az antik darabok azonosítását, s ezzel leleplezhetők a hamisítványok.
<
Az ősi kínai porcelán nyomában |
Az adatbázis összeállítói néha még a kemencét is be tudják azonosítani, amelyben az adott tárgyat kiégették, ha ennek vizsgálata során nyert geokémiai adatokat összehasonlítják az eredeti hiteles minták alapján készített adatbázissal.
A kutatók Csien Hszin-Zsao kínai származású tudós vezetésével a munka során Kína egész területéről gyűjtöttek autentikusan régi porcelántöredékeket, és még muzeális darabokból is lecsiszoltak parányi mintákat, hogy teljessé tegyék adatbázisukat.
A porcelán anyagának 40 összetevőjét elemezték, köztük a stronciumot és az ólmot, és figyelték az egyes anyagok izotópjainak arányát is. A mérési eredmény egy igen bonyolult, jellegzetes minta lett, amit lehetetlen utánozni.
A kínai porcelánkészítés aranykora a Tang dinasztia (618-907) és a Ming dinasztia (1368-1644) uralkodása alatt volt. Kínában régi szokás, hogy másolják a szép régi tárgyakat, de nem titkolják, hogy melyik a másolat. Most, hogy idén júliusban Londonban egy Yuan dinasztia (1272-1368) idejéből való vázát majdnem 16 millió angol fontért adtak el, nagy a kísértés a hamisításra.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)