Arany kincseket találtak egy ókori trák sírban
2005. július 29. 12:00
Keveset tudunk a trák királyságról
A trákok a mai Bulgária, Görögország, Románia, Macedónia és Törökország területén éltek i.e. 4000 és az i.sz. 8. század között, majd a területre megérkező szlávok asszimilálták őket.
Bulgáriában több ezer trák sírdomb található, és a régészeti leletek azt sugallják, hogy a trákok az i.e. 5 században erős királyságot építettek ki. Ekkor az egyik fővárosuk Seutopolis (Szevt-város) városa lehetett, melynek romjai most a Kazanlaki víztározó mélyén fekszenek. A számos régészeti felfedezés ellenére azonban mindmáig keveset tudunk a trák királyokról, ugyanis írásos emléket még nem találtak a régészek. Dimitrov szerint ez azért lehetséges, mert a trákoknak nem volt ABC-jük, és visszautasították a görög betűk használatát. A terület első írásos emlékei a később kialakuló bolgár kánságokból származnak.
2003-ban két nagy régészeti expedíció is indult Kazanlakba, a térség királysírjainak kutatására, amit a régészek az egyiptomi Királyok Völgye mintájára a Trák Királyok Völgyének neveztek el. A királysírokban 2400 éves aranymaszkot találtak, több arany tárggyal együtt.
- Aranykoronát rejtett az érintetlen sír
- 10 percenként új leletek kerülnek elő
- Keveset tudunk a trák királyságról