Szent György ábrázolás került elő Szíriában
2005. július 25. 10:00
Sárkányölő Szent György eddig ismert legkorábbi ábrázolása látható egy i. sz. 260 körül készült és most feltárt mozaikpadlón a szíriai Palmyrában.
<
A mozaik
Szent György napja |
A mozaikot felfedező lengyel régész Michal Gawlikowski szerint azért különleges ez a felfedezés, mert "a nyugati provinciákban több tucat késő-római Bellerophont ábrázoló padlóburkolat ismert, ám a Közel-keleten ez az első, amire rábukkantunk". Dr. Gawlikowski szerint a mozaik politikai olvasatában a kiméra Palmyra szásszánida támadóit szimbolizálja, akiket egy helyi vezető, Odainat - akit Bellerophon személyesít meg - 259-ben pyrrhusi győzelemmel vert vissza, ám úgy, hogy még a római császár, Valerius is fogságba esett. Odainat római szenátor volt, bár Gawlikowski szerint igen valószínű, hogy sosem hagyta el életében Szíriát. Győzelme után felvette a "Királyok királya" nevet. 267-ben bekövetkező halála után felesége, Zenobia vette át a térség irányítását egy akkora területen, mely egész Egyiptomig húzódott, ám nem sokkal később Aurelianus császár elfogta és bebörtönözte.
A mozaik csak egy darabja az étkező padlózatának, ám folyamatosan tárják fel a többit: a második panelen egy Bellerophonnak öltözött hegyi íjász lő egy tigrisre, míg egy másik épp lovát nyugtatja.