40 ezer éves lábnyomok Mexikóban
2005. július 7. 10:45
Brit tudósok 40 ezer évesre becsült emberi lábnyomokat találtak Mexikóban, ami alkalmasint azt jelenti, hogy az amerikai földrész sokkal korábban lakott volt, mint azt eddig feltételezték.
<
Az első emberek a 13 és fél ezer évvel ezelőtti utolsó jégkorszak után jelentek meg Amerikában. A leginkább valószínű elmélet szerint az Ázsia és Alaszka között akkor még meglévő földsávon mentek át Amerikába, és gyorsan elszaporodtak az új kontinensen. Az elméletet azzal támasztják alá, hogy a földből kiásott kőtárgyak egyike sem régebbi 13 és fél ezer évesnél.
Gonzales szerint ez az elmélet immár nem tartható. Az amerikai kontinens őslakóinak előfutárai ugyanis feltehetőleg nem szárazföldön, hanem a tengeren átkelve jutottak el új hazájukba. Az a legvalószínűbb, hogy több betelepülési hullám volt, úgyhogy különböző időpontokban különféle embercsoportok érkeztek Amerikába.
A fosszilis lábnyomokat Gonzales elmondása szerint egy valamikori krátertó partján lévő, felhagyott kőbányában találták, és azért maradtak épen, mert időközben a víz szintje megemelkedett, s a talaj cement keménységűvé vált. A vízszint aztán megint csökkent, és a nyomok újból előbukkanhattak, amikor a kőfejtők ismét munkához láttak, és lehordták a legfelső hamuréteget - fejtegette a kutató. A lábnyomok pontos korát hamarosan nemzetközi tudóscsoport igyekszik majd meghatározni.
(Múlt-kor / MTI Panoráma)