Térképtörténeti kiállítás nyílt az Egyetemi Könytárban
2005. június 24. 10:00
`Ég és Föld - Csillagászat és földrajz az egyetemen a XV.-XVIII. században` címmel térképtörténeti kiállítás nyílt szerdán az ELTE Egyetemi Könyvtár ritkaságaiból.
<
A tárlat legrégebbi darabja Hartmann Schedel 1493-ban Nürnbergben készült világkrónikája. Kivételes ritkaságnak számít Amerigo Vespucci 1504-ben nyomtatott műve az Újvilág leírásáról, amelyből a világon mindössze néhány regisztrált példányt tartanak nyilván. A térképtörténeti szempontból is kiemelkedő kiállításon - amely két nyelvű: magyar és angol - ötven régi könyv és térkép látható. A kiállításon láthatóak lesznek a csillagászat, a térképészet és a földrajztudomány olyan alapvető munkái, mint Kopernikusz 1543-ban kiadott, "Az égi pályák körforgásáról", illetve Kepler 1606-ban megjelent, "Új csillagászat" című művének első kiadása, továbbá James Cook, a világhírű utazó 1772-75. közötti dél-tengeri útjáról szóló, metszetekkel díszített könyve.
A kiállítás - amelynek anyagát az Egyetemi könyvtár Régi nyomtatványok osztályának munkatársai állították össze - szeptember 20-ig, munkanapokon 10 és 18 óra között tekinthető meg.
Ízelítő a tárlók témacímeiből: A modern világkép megszületése, A Föld alatti világ, Csillagászat és asztrológia a XVII-XVIII. században, Ptolemaiosz világa, Az Újvilág, Magyar jezsuita misszió Dél-Amerikában, Török hadjáratok és a Duna a XVIII. században.
(Panoráma)