Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Ősi kéziratok és a hipermodern technika

2005. június 22. 09:22

A Sinai hegyen található rendházban szuperérzékeny kamerák segítségével olvashatóvá teszik az évszázadok óta ott őrzött őskeresztény kéziratokat.

<

A Sinai kódex részlete
A több mint 2000 méter magasan, egy sziklaszirten épült monostorban angol, német és orosz könyvtárak közreműködésével rekonstruálják a legrégebbi keresztény írásokat beleértve a Sinai kódexet, amely a legöregebb Biblia a földön.

A kamerákkal különböző megvilágításban lefényképezik a szövegeket, így még az olyan írásokra is fény derülhet, amelyek az idők folyamán már szinte láthatatlanná váltak; vagy rátalálhatnak olyan írásokra is, melyek a már meglévő szövegek alatt lapulnak. A sinai Szent Katalin lefotózott ősi kéziratait a szakemberek számítógépbe szkennelik, melyeket aztán digitális úton kifehérítenek és ezzel olvashatóvá tesznek.

A monostor a tervek szerint speciális berendezéseket is épít, hogy a rendelkezésre álló 3304 kéziratnak és 1700 tekercsnek semmi bántódása se essen. Az óvintézkedések magas szintjét az indokolja, mert ez a legnagyobb keresztény irategyüttes a Vatikánon kívül. Ezenkívül egy teljesen új könyvtárépület is készül már az értékes anyagok számára.

A rendház tervei szerint a 100 legértékeseb kézirat fotózásával és digitalizálásával viszonylag hamar elkészülnek majd, így azokat 2006 közepén egy internetes oldalon mutatják majd be. "Ez bár még csak 100 kézirat lesz a 3000 közül, ám mégis kiemelkedően fontos tudományos forrásanyag" - mondta el a kutatás vezetője.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Ősi kéziratok és a hipermodern technika

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra