Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Churchill és Sztálin közvetítőjeként tartotta egyben a győztes szövetséget Roosevelt

2020. június 15. 16:01 Múlt-kor

<

A kényszerű szövetség

1942. január elsején – kevesebb, mint egy hónappal a Pearl Harbor-i támadást követően – az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, a Szovjetunió és további 23 ország (köztük számos megszállt európai ország emigráns kormánya) közösen kiadta az Egyesült Nemzetek Nyilatkozatát, amelyben kijelentették, hogy minden erejüket a háromhatalmi egyezmény tagjainak és szövetségeseinek katonai legyőzésére fordítják. Külön-külön egyik ország sem lett volna képes rá, a nyilatkozattal azonban elkötelezték magukat egymás megsegítésére.

Churchill mély bizalmatlanságot táplált Sztálin iránt, a híresen paranoid szovjet vezető pedig senkiben sem bízott. Roosevelt minden tanácskozáson a kettejük közti közvetítő szerepében találta magát – egyszerre kellett nyugtatnia Churchill Európa kommunista befolyás alá kerülésével kapcsolatos aggodalmait és táplálnia Sztálin azon vágyát, hogy egyenlő féllé lépjen elő a nagyhatalmi politikában.

A feszült hármas szövetség kezdetén egy magánüzenetben Roosevelt helyt adott a brit miniszterelnök fenntartásainak, azonban kiemelte a Szovjetunió „civilizált országok” körébe való bevételének fontosságát is.

„Joe bácsi” megnyerése Teheránban

Roosevelt, Churchill és Sztálin 1943 novemberében találkoztak először mindhárman, a történelmi mérföldkövet jelentő teheráni konferencián.

Sztálin szinte az amerikai hadbalépés pillanatától fogva követelte, hogy a brit-amerikai erők Nyugat-Európában partra szállva könnyítsenek a Szovjetunió terhein a keleti fronton, ahol óriási emberáldozatok árán sikerült csak a német erők feltartóztatása.

Teheránban Churchill és Roosevelt vállalták az 1944-es partraszállást Franciaországban, cserébe Sztálin azon ígéretéért, hogy csatlakozik a Japán elleni hadműveletekhez.

Roosevelt emellett külön is találkozott Sztálinnal Teheránban, hogy megbeszélje vele a Szovjetunió központi szerepét a háború utáni Egyesült Nemzetek Szervezetében. Az amerikai elnök megosztotta a szovjet pártfőtitkárral vízióját egy békés világról, amelyet a „négy rendőr” – az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Kína és a Szovjetunió – felügyel majd, és a találkozóval megmutatta azt is, hogy hajlandó közvetlenül tárgyalni a közös amerikai-szovjet érdekekről.

„Sztálin fel akarta támasztani a nagyhatalmi Oroszországot” – mondta el Susan Butler, a Roosevelt és Sztálin: Egy partnerség portréja című könyv szerzője. „Sztálin örömmel tette azt, amit Roosevelt akart tőle. Az elnök kezet nyújtott neki – ha viselkedsz, egyenlő félként kezellek.”

„Személy szerint úgy gondolom, Roosevelt volt az egyetlen személy, akiben Sztálin meg is bízott” – tette hozzá Butler. „Szerintem volt egy egyetértés köztük a világról. Ennek nem volt ahhoz köze, hogy Sztálin egy paranoiás őrült volt. Ha valakiben megbízott, az Roosevelt volt, mert őáltala nagyon sok jóban volt része.”

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Churchill és Sztálin közvetítőjeként tartotta egyben a győztes szövetséget Roosevelt

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra