Az ólomtartalmú gyógyszerektől a húsból készült végbélkúpig: 15 borzalmas gyógymód a 18. századból
2020. február 4. 16:39 Múlt-kor
„Gyógyír a mellben kialakult rákra”
A mellrákról már az ókori Egyiptomban keletkezett leírások is beszámolnak, azonban a történelem során többnyire csak akkor kezdődött meg a betegség bármilyen formájú kezelése, ha a daganat már fájdalmat okozott, illetve észrevehető volt a bőr alatt.
A könyv ismeretlen szerzői többek között zsálya, babérlevél, kamilla és vörösrózsa keverékét írják elő gyógymódként, mindezt pontosan nyolc napon át egy trágyadombban „érlelve”.
A mellrák kialakulását a korban a legkülönfélébb okokra vezették vissza: a túl kevés szex, a túl sok szex, a „fekete epe” túltengése, és a depresszió is felmerült.
E nézeteket csak a 18. század végén kezdték megkérdőjelezni, és csak ekkoriban kezdtek egyes orvosok a legradikálisabb kezelési módhoz, a masztektómiához folyamodni.
Az érzéstelenítésre azonban ekkoriban még nemigen volt mód, így a legtöbben továbbra is külsőleg alkalmazott pakolásokkal igyekeztek gyógyítani a halálos daganatokat, és bár hatással nem voltak, az újabb és újabb receptekbe vetett hit további kísérletezésre buzdította őket.