Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》
Az igazi Robinson Crusoe nyomában

Az igazi Robinson Crusoe nyomában

2022. december 18. 09:50 Múlt-kor

<

Az orvos és a bennszülött

A Robinson hátterét kutatók szerint az egyik legvalószínűbb ihlető jelölt Henry Pitman volt. Az angol orvos itáliai útjáról hazatérve hallott az 1685-ben kirobbant felkelésről, amely során Monmouth hercege és követői fellázadtak a katolikus II. Jakab ellen. A kvéker Pitman kíváncsiságból csatlakozott a felkelőkhöz, és orvosként dolgozott a sereg mellett.

A felkelést azonban a király leverte, Pitmant pedig 800 társával együtt a barbadosi büntetőtelepre száműzte. Ott ültetvényeken kellett emberpróbálóan kemény munkát végezniük.
Pitman azonban a nehéz körülmények ellenére sem adta fel, és elkezdte tervezni a menekülést.

Először olyan embereket vont be, akik hasznára lehettek, így favágót, asztalost, farmereket és egy posztókereskedőt is. Sikerült ellopniuk egy csónakot, amelyet a sekély tengeröbölben süllyesztettek el, hogy később hasznukra legyen.

Miután elegendő felszerelést és élelmiszert gyűjtöttek össze, elérkezett a kedvező alkalom is a szökésre. Mikor a kormányzó látogatást tett a helyszínen, Pitman és társai kihasználták az őrök lankadó figyelmét, kicsempészték a felhalmozott készleteiket, s tengerre szállva megszöktek.

Hibás iránytűjük azonban megnehezítette a navigálást. Végül Margarita szigetéig jutottak, ahol azonban 26 felfegyverzett férfival futottak össze, akik kenun szálltak tengerre. Kiderült róluk, hogy kalózok, és a szigeten táboroznak. Miután meghívták Pitmanékat magukhoz, ettek-ittak, majd ajánlatot tettek nekik, hogy csatlakozzanak a csapathoz, mert fosztogatni indulnak.

Az orvos azonban megtagadta ezt. A kalózok nem vették jó néven a visszautasítást, előbb Pitman csónakját égették el, hogy csatlakozásra bírják, majd magára hagyták a szigeten. A nála lévő pénzért cserébe egyedül egy helyi bennszülött maradhatott vele.

A következő négy hónapban Pitman és társa menedéket épített, élelmet gyűjtött, vadászott, sőt kiderült a bennszülöttről, hogy ért a halászathoz, így az orvos jó üzletet kötött. Tanulmányainak köszönhetően felismerte a gyógyításhoz használható növényeket, és még azt is a fejébe vette, hogy alkoholt fermentáljon néhány fajtából. Nemsokára a szigeten két kalózhajó horgonyzott le, amelynek utasai rábukkantak Pitmanre.

A kapitány szívesen felfogadta volna őt, hiszen egy orvos tudása nélkülözhetetlen egy hajón, ám Pitman csakis fuvart akart, a kalózkodásban nem szeretett volna részt venni. A kapitány megszavaztatta a legénységet, akik végül befogadták Pitmant ezekkel a feltételekkel, ám a bennszülöttnek maradnia kellett Margaritán.

Pitman végül a kalózok segítségével hazajutott Angliába, a történetét John Taylor adta ki, annak a William Taylornak az apja, aki megjelentette Defoe művét. Itt sem kizárt tehát, hogy az író személyesen is találkozott Pitmannel, ugyanis az orvos Taylorék házában lakhatott.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Az igazi Robinson Crusoe nyomában

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra