Amnesztiát hirdettek Észak-Koreában a japán megszállás végének évfordulójára
2015. július 14. 10:58 MTI
Észak-Koreában amnesztiában részesítettek foglyokat kedden abból az alkalomból, hogy hetven évvel ezelőtt ért véget a japán megszállás a kelet-ázsiai országban.
A kegyelem augusztus elsejétől lép hatályba - írta a KCNA állami hírügynökség, amely nem pontosította azok körét, akikre a rendelkezés hatálya kiterjed. Olyanok részesülnek amnesztiában, akiket "a hazájuk, illetve a nép ellen elkövetett bűncselekményekért" ítéltek el - áll a hírben.
Jogvédő csoportok becslése szerint mintegy kétszázezer embert - köztük gyerekeket - tartanak bebörtönözve politikai okokból a kommunista országban. Az ENSZ egyik vizsgálóbizottsága által tavaly nyilvánosságra hozott jelentés súlyos visszaélésekről és rendszeres jogsértésekről számolt be az észak-koreai büntetőtáborokban, kínzásokat és gyilkosságokat említve.
A KCNA kiemelte: a rendelkezés értelmében a hatóságok segítséget nyújtanak ahhoz, hogy a szabadon engedettek munkát szerezve "visszatérhessenek a normális életbe". Észak-Koreában a nagyobb ünnepek alkalmából rendszeresen hirdetnek meg amnesztiát. Így tettek 2012-ben az államalapító Kim Ir Szen születésének századik és fia, Kim Dzsong Il világra jöttének hetvenedik évfordulója alkalmával is. Idén egyébként nemcsak a japán megszállás végéről, hanem az országot hat évtizede irányító Koreai Munkapárt megalapításának évfordulójáról is megemlékeznek.