Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Agyműtét nyomait viselő 3500 éves koponyára bukkantak Kínában 

2015. február 3. 11:53 MTI

Agyműtét nyomait viselő 3500 éves női koponyát találtak a régészek az északnyugat-kínai Hszincsiang-Ujgur autonóm területen lévő Hsziaoho sírkomplexumban.

<

A Csilin Egyetemen dolgozó Csu Hung egy múlt hét végi régésztalálkozón ismertette a leletet. A szakember szerint a koponyán lévő lyuk nagyjából hat centiméter átmérőjű és a seb mellett a szövetek gyógyulására utaló bizonyítékokat is találtak.

A kutatók mindezek alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a kraniotómia - az agyon végrehajtott sebészeti beavatkozás a koponyán ejtett bemetszésen keresztül - modernkori gyakorlatát már évezredekkel ezelőtt használhatták Kínában. "A sebhely azt sugallja, hogy a negyvenes éveiben meghalt nő legalább még egy hónapot élt a beavatkozás után" - mondta Csu. Tavaly novemberben a régészek ugyanebben a sírban fedezték fel Kína legrégebbi ragasztóanyagát, zselatin formájában, amelyet egy 3500 éves rituális eszköz rejtett.

A Loulan ősi városától mintegy 175 kilométerre nyugatra található Hsziaoho temetőt egy svéd régész, Folke Bergman tárta fel elsőként 1934-ben. A hatalmas temetkezési terület több mint 300 sírboltot rejt és hajó alakú koporsóiról ismert.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Agyműtét nyomait viselő 3500 éves koponyára bukkantak Kínában 

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra