A történelem hét legnagyobb alfahímje
2020. június 2. 12:02 Múlt-kor
A szváziföldi Casanova
II. Sobhuza, Szváziföld (az egyik legkisebb afrikai állam) királya mindössze négy hónapos volt, amikor apja halála után, 1899-ben trónra került.
Ezután egészen 1921-ben történő nagykorúvá nyilvánításáig nagyanyja, Labotsibeni és nagybátyja, Malunge herceg uralkodott helyette.
Szváziföld hosszú időn át brit gyarmat volt, így az uralkodó többek között II. Erzsébet 1953-as koronázásán is részt vett.
Az ország – leginkább királyának köszönhetően – végül 1968-ban nyerte el függetlenségét, de Sobhuzának afrikai mércével mérve viszonylag hosszú időre volt szüksége, hogy 1973-ban az alkotmány hatályon kívül helyezésével és a parlament feloszlatásával abszolút hatalomra tegyen szert.
A kis délkelet-afrikai ország egykori királyának hosszú élete során 70 feleségétől összesen 210 gyermeke született.
Az 1982-ben elhunyt uralkodónak – a gyermek- és az aggastyánéveket leszámítva – évente átlagosan négy utóda született.
Gyermekei közül 180 élte meg a felnőttkort, és 97-en még 2000-ben is életben voltak. Könnyen lehet, hogy II. Sobhuza nem minden unokájának tudta a nevét fejből, mivel az agg uralkodó halálakor már több mint ezren voltak.
Kiterjedt családi köréhez tartozott például Nelson Mandela is, ugyanis a király egyik fia a Dél-afrikai Köztársaság későbbi elnökének lányát vette el.