A történelem hét legnagyobb alfahímje
2020. június 2. 12:02 Múlt-kor
A „bohémkirály”
Augustus John, a brit posztimpresszionizmus egyik legnagyobb alakja nemcsak remek képeivel, hanem a nők iránt tanúsított, az átlagosnál jóval élénkebb érdeklődésével is hírnevet szerzett magának.
A walesi születésű festő 19 éves korában komoly sérülést szenvedett, miután a tengerbe fejest ugorva beütötte a fejét egy sziklába.
Bár a legenda, miszerint a fiatalember ekkor vált zsenivé, valószínűleg egy élénk fantáziával megáldott barát vagy újságíró agyszüleménye, tény, hogy John a baleset után változtatta meg radikálisan életvitelét. Komoly diákból hirtelen nagyvilági bohém lett.
Az első világháború során a kanadai csapatokhoz csatlakozott, és mint háborús művésznek – aki számos portrét készített a katonákról – megengedték, hogy megtartsa bozontos arcszőrzetét.
Katonai pályafutásának első szakasza nem tartott sokáig, ugyanis két hónappal a bevonulását követően szégyenszemre hazaküldték Franciaországból, mivel összeverekedett társaival.
Az 1928-ban a Time magazin címoldalán szereplő festő hosszú éveken át járta a brit és más európai országok vidékeit, hogy tanulmányozza az általa nagyra becsült cigány lakosság kultúráját, és közben megismerkedjen a helyi asszonyokkal, akik közül többel is szerelmi viszonyt kezdett.
Bár a számot még egyik fia is túlzásnak tartja, a többek között John Bernard Shaw és Arábiai Lawrence portréját is megfestő művész egyes becslések szerint 1961-ben, 83 évesen bekövetkező haláláig több mint száz gyermeknek lett a biológiai apja.