A spanyolnáthával is fel tudta venni a harcot a vérplazmás kezelés
2020. április 2. 14:41 Múlt-kor
Vérplazmával a COVID-19 ellen
Manapság a gyógyultaktól vett vérplazma leggyakoribb felhasználási területe a kígyómérgekkel szembeni ellenszerek kifejlesztése és előállítása.
A legtöbb ellenszérum úgy készül, hogy az adott kígyóméregből kis adagot fecskendeznek lovakba, és az állatok immunrendszere által előállított, a méreg semlegesítésére képes antitesteket izolálják és megtisztítják, majd forgalmazzák ellenszérumként.
2020 márciusában az amerikai Johns Hopkins egyetem kutatóorvosai a COVID-19 fertőzés elleni ígéretes ideiglenes megoldásként kezdtek dolgozni a vérplazmás kezelésen arra az időre, amíg a vakcina kifejlesztése folyik.
A módszer előnye, hogy a gyógyult emberektől a véradó központok és vérplazma tárolóhelyek által is használt módszerrel vehető le a felhasználandó plazma.
„Az egész megcsinálható” – mondta el Arturo Casadevall immunológus, a COVID-19 kutatás vezető szerzője, „a végrehajtásához azonban erőfeszítés, szervezés, eszközök szükségesek... és olyan emberek, akik kigyógyultak a betegségből, és hajlandók vért adni.