Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

A négy szent állat képét vésték a Selyemút mellett talált ősi sír falára

2014. november 25. 16:00

1700 éves temetőt tártak fel Kína északnyugati részén, Kucsa városában. Összesen tíz sírt találtak, ezekből hét téglasír volt.

<

Az M3 névre keresztelt sír falát mitológiai teremtmények faragványaival díszítették, ezek közül négy az évszakokat és az égbolt részeit reprezentálja: a Fehér Tigris (ősz), a Fekete Teknős (tél), a Kék Sárkány (tavasz) és a Vörös Madár (nyár). Ez a sír egy sírhalomból, rámpából, egy lezárt kapuból, sírbejáratból, átjáróból, temetkezési kamrából és egy oldalkamrából áll - írják kutatók a Chinese Cultural Relics angol nyelvű kínai tudományos folyóirat legújabb számában.

A temetőt 2007-ben fedezték fel és a hszincsiangi régészeti intézet munkatársai tárták fel Csejung Jü ásatásvezető irányítása mellett.

Az egyik téglasír

Egyelőre rejtély, kiket rejt a temető. A jelek szerint a nyughelyet korábban kifosztották, és semmilyen írásos nyom nincs, amely segíthetne a sír lakóinak azonosításában. A hét nagy téglasírt látva a kínai kutatók arra következtettek, hogy a temetőben vagyonos emberek nyugodhatnak.

Az emberi maradványok vizsgálata után a régészek megállapították, hogy a sírokat korábban többször "újrahasznosították". Néhány sírban ugyanis egy időben több mint tíz személy feküdt, ami további kutatásokat igényel - írják a szakemberek tanulmányukban.

Emberi maradványok az M3-as sírban

Mitológiai teremtmények a sír falán

A régészek szerint a temetkezési hely 1700 éves, s arra az időre tehető, amikor Kucsa fontos szerepet töltött be Kína nyugati határterületeinek (Hszijü) védelmében. Mivel a Selyemút áthaladt a nyugati határokon, Kína uralkodóinak fontos volt, hogy Kucsát ellenőrzésük alatt tartsák. Egy ókori mondás szerint, ha valaki megszerzi a várost, a nyugati határvonalon lévő államoknak csak egy százaléka marad uralmán kívül.

A Selyemút kifejezés azon kereskedelmi útvonalak történelmi hálózatára használatos, ami Kelet-, Dél- és Nyugat-Ázsiát, a Mediterrán térségen keresztül Európával és Észak-Afrikával kötötte össze. Kínából, Csang-anból (mai nevén Hszian) indult, Anatólia területén és a Földközi-tenger térségén haladt keresztül. A Selyemúton folytatott kereskedelem fontos szerepet játszott a nagy civilizációk fejlődésében, például Kína, Egyiptom, Perzsia, Arábia, India, Róma és Bizánc történetében. 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

A négy szent állat képét vésték a Selyemút mellett talált ősi sír falára

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra