A helyiek által beléjük dörzsölt vaj nehezíti a kínai sziklarajzok azonosítását
2020. március 20. 10:26 MTI
Nagyszámú vésett sziklarajzot fedeztek fel egy hegyen Kína Szecsuán tartományában. A hegy a Garze Tibeti Autonóm Prefektúrában lévő zhendai kolostor közelében található.
A helyi hatóságok küldtek egy kutatócsapatot a helyszínre, amely több sziklarajzot talált a hegy lábától kezdve egészen a hegy teteje közelében lévő barlangig.
A rajzok között különféle tibeti buddhista képeket és több, ősi tibeti nyelven írt feljegyzést is találtak. Egy nagy, 2 méterszer 0,7-1 méteres rajzot is találtak a hegyoldalban.
A kutatók elmondták, nehéz volt azonosítani az ősi rajzokat, mivel a helyi lakosok vajat dörzsöltek beléjük, hogy megvédjék őket a kopástól.
A szakértők 2017-ben a Ming-dinasztiához (1368-1644) köthető falfestményeket és agyagszobrokat fedeztek fel a kolostorban.
Badan, a kolostorban élő egyik szerzetes szerint a sziklarajzok ugyanabból a korszakból származhatnak, mint a kolostor festményei.
A helyi vezetőség közlése szerint további vizsgálatokat fognak végezni a kulturális emlékek védelme érdekben és szakértőket hívnak a további kutatások elvégzésére.