Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

A fiúk a jégen: hat elkeseredett, Kanadába igyekvő skót ifjú szívszorító története 1868-ból

2018. június 1. 14:28 Múlt-kor

<

A sír

John Paul története továbbra is érdekes fordulatokat tartogatott. Hazatérése után megnősült és családot alapított, majd apja nyomdokaiba lépve szegecselőmunkás lett, idővel brigádvezető lett a greenlocki kikötőben. A 40-es éveiben járt, amikor felesége elhunyt, ekkor Southamptonba költözött, és újranősült. Leszármazottai csupán nemrég találták meg jelöletlen sírját – amelynek jelöletlensége azért is érdekes, mert egy korabeli újságcikk rengeteg résztvevőről, díszes koporsóról és hatalmas mennyiségű virágról és koszorúról ír a temetése kapcsán.

A sírkő hiánya máig rejtély, azonban a sír helye ismert, így a család igyekszik mielőbb méltó emléket állítani rengeteg nehézséget kiállt ősének. Akadályozza őket azonban, hogy John Paul a fellelhető dokumentumok szerint második felesége vásárolta meg a sírt, a később további két férjet is túlélő nő részéről azonban nem maradt fenn végrendelet vagy egyéb rendelkezés. A skót törvények szerint amíg nem tisztázódnak a sír tulajdonviszonyai, tilos arra bármit helyezni. Jelenleg így aztán az egyetlen dolog John Paul sírján a nyughelyet jelölő apró tábla egy temetői sorszámmal.

A többi túlélő többségének sorsáról ennél is kevesebbet tudni. A 16 éves James Bryson végül az Egyesült Államokban kötött ki, ahol vasúti kalauz lett. A szintén 16 éves David Brand hajóépítő vállalkozást alapított az ausztráliai Queenslandben, ahol 1897-ben elhunyt. A 12 éves Peter Currie, a potyautas, akit nem bántottak a hajón, hazatérése után két évvel tuberkulózisban halt meg. A 22 éves Bernard Reilly, aki Új-Skóciába ment, vélhetően sosem tért vissza Skóciába. Magát az Arrant 1886-ban érte utol a végzet az Alabama partjainál fekvő Sand Island nevű szigetnél, a hajó a közeli Mobile kikötőjébe tartott éppen.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

A fiúk a jégen: hat elkeseredett, Kanadába igyekvő skót ifjú szívszorító története 1868-ból

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra