Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

A 17. századi Angliában galambpapuccsal és kutyamájjal is kezelték a betegségeket

2019. május 17. 18:09 Múlt-kor

<

Angyalok

Napier előszeretettel alkalmazott piócákat a betegeken, másodvéleményt pedig angyaloktól volt szokása kérni. Szerinte igen egyszerű diagnózisokat alkalmaztak, mint például hogy valaki „hamarosan meghal”.

A beteg, akiről szó volt ez esetben, a wolvertoni John Mobs volt. „Mihály angyal” azt állította, hamarosan meghal, míg „Száriel angyal” azt mondta Napiernek, a férfi „már halott”.

A 27 éves, Dentonban lakó Joan Carter 1611-es esetében ismét Szárielhez fordultak tanácsért. Az angyal itt annyit válaszolt, gyógymódjuk „jót fog tenni neki, Isten kegyelméből.”

Nemi betegség

Az egyik legkirívóbb nemi betegséggel kapcsolatos eset egy John Wilkinson nevű férfié volt, akinek kihullott a haja a „francia betegségtől” (szifilisz), a fájdalmat pedig ahhoz hasonlította, „mintha vívótőrrel szúrnák legnemesebb testrészét.”

Egy másik páciens „himlőben, kelésekben és viszketésben” szenvedett, neki rózsából, ibolyából, főtt rákból és szarvastrágyából álló gyógykészítményt ajánlottak.

Állatharapások

Számos állatokkal kapcsolatos eset található a két „doktor” jegyzeteiben, köztük harapások is.

A 21 éves aldertoni Richard Readet kezén marta meg egy veszett kutya, Forman és Napier pedig a tettes állat máját javasolták orvosság gyanánt.

A 24 éves Edmond Hannell esetében nem csupán a támadó állat máját, de még „egy sajtdarabot” is javasoltak, „melyre bizonyos szavakat írjanak.”

Lauren Kassell, a Cambridge-i Egyetem történelem és tudományfilozófia tanszékének professzora a következőt mondta a jegyzetekről:
„Átirataink csupán a jéghegy csúcsát jelentik: több ezer oldalnyi sejtelmes firkálás, tele csillagászati szimbólumokkal, különös elixírek receptjeivel, és mind urak, mind konyhai segédek életeiből különös részletek arról, hogyan szenvednek mindenben a kutyaharapástól a szívfájdalomig.”

„Tíz évbe telt átfésülni, szerkeszteni és digitalizálni minden Forman és Napier minden esetét. Az Esetkönyvek Projekt (Casebooks Project) valódi féreglyukat nyitott a 17. századi orvoslás, mágia és okkultizmus piszkos és titokzatos világába.”

„Az asztrológusok tollain keresztülszűrődnek a történelem számára egyébiránt elveszett emberek ezreinek egészségügyi és termékenységi aggodalmai, rontástól való félelmeik és szexuális vágyaik.”

A hosszú vállalkozás állítása szerint lehetővé tette a kutatóknak, hogy intuitív módon értelmezzék a leírtakat, ami sokat segített az írások megfejtésében. Az átiratok tartalmazzák a helyes központozást és kiejtést is, míg a teljes könyvtárat eredeti formájában jegyezték le újból, olvashatóan.

„A fennmaradt esetek többségét Napier írta, de az ő írása borzalmas volt, feljegyzései pedig rendkívül rendezetlenek” – mondta Kassell.

„Forman írásmódja különös módon archaikus, mintha túl sok középkori kéziratot olvasott volna. Ezek olyasfajta jegyzetek, melyek kizárólag arra valók, hogy íróik értsék őket. A kutatók szerint a gonosz szellemek végigkísérik az összes írást, szokatlan módszereik egy része azonban nevezhető a terápiás kezelés egyfajta kezdetleges változatának is.

„Rengeteg nő beszélt például nyíltan nemi életéről és számolt be termékenységgel kapcsolatos félelmeiről” – mondta Kassell. Ez a kor viszonyaihoz képest rendkívül szokatlannak számít.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

A 17. századi Angliában galambpapuccsal és kutyamájjal is kezelték a betegségeket

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra