7 égi jel, amely megváltoztatta a történelmet
2018. augusztus 2. 08:26 Múlt-kor
„Larissza” városának eleste, Kr. e. 557
A görög kalandor és történetíró Xenophón Kr. e. 401-ben ifjabb Küroszt, II. Dareiosz perzsa uralkodó kisebbik fiát kísérte a Közel-Keleten, hogy elvegyék bátyjától, II. Artaxerxésztől a trónt. Anabaszisz („Felvonulás”) című művében leírja a hadjáratot, és említést tesz arról, hogy a Tigris folyó partján egy elhagyatott várost találnak, amelyet Larisszának nevez.
Xenophón szerint a város egykoron bevehetetlen erődítmény volt, amelyet hosszasan próbált bevenni két évszázaddal korábban egy perzsa sereg, de nem tudtak átjutni vastag és magas falain. A város akkor tört meg, amikor „egy felhő eltakarta a napot”, ez pedig annyira megviselte a larisszaiakat, hogy azonnal elhagyták városukat, és egy közeli piramisban kerestek menedéket. A várost így akadálytalanul be tudták venni a perzsák.
Az időszakból ismert napfogyatkozás Kr. e. 557 május 19-én történt, azonban egy Tigris menti Larissza nevű városról nincs egyéb információnk – a legelterjedtebb feltételezés az, hogy a mai iraki Moszul város közelében lévő, Nimrudnak nevezett ókori város romjaira találhatott Xenophón és Kürosz.