Ősi silóba dobálták az emberi tetemeket Galliában
2014. augusztus 19. 14:15
Összesen nyolc emberi csontvázra bukkantak francia régészek egy ősi takarmánysilóban Franciaország északi részén. Az első évezred közepére datált emberi maradványokat véletlenszerűen, egymás hegyére-hátára, arccal lefelé fordítva helyezték.
Az emberi csontokat az északkelet-franciaországi Marsalban, Lotaringiában, egy mocsaras, lápos területen találták meg francia szakemberek. A lelőhelyen egykoron sóbányák működtek, Marsal ugyanis az i.e. 7 és az i.e. 1. század között a vaskori sótermelés egyik legnagyobb európai központja volt, ahol ipari méretekben történt az ételek ízesítésére, tartósítására szolgáló, s értéke miatt gyakorlatilag fizetőeszközként használt só előállítása. A területen kelták telepedtek meg nagy számban, akiket a rómaiak igáztak le.
"Ez nem egy temető, a tetemeket egy egykori takarmánysilóba hajigálták. A csontvázakat egymás hegyén-hátán, arccal lefele fordítva találtuk meg" - közölte Laurent Olivier ásatásvezető, a Saint-Germain-en-Laye-i Nemzeti Régészeti Múzeum kurátora. Mivel a tetemeket tömegsírba, rendezetlenül temették el, a régészek arra gyanakodnak, hogy a silóban alacsony rangú emberek, talán egy járvány áldozatai, esetleg rabszolgák vagy kivégzettek lehetnek. Erre utal, hogy a közelben korábban találtak egy temetőt, ahol a közösség tagjait temették el, így elképzelhető, hogy az áldozatok szándékosan nem kapták meg a végtisztességet.
A vizenyős, magas sótartalmú föld által teremtett ideális körülmények következtében az emberi maradványok kiváló állapotban maradtak fenn. A maradványokat további vizsgálatok céljából laboratóriumba küldték, hogy megtudják, pontosan kik voltak, hogyan éltek és mit ettek a silóban eltemetett áldozatok.