Vallásszabadságról mesél a kanadai diák által talált 400 éves kereszt
2014. július 24. 13:06
Bár nagyon apró és törött, történészek szerint vallástörténeti szempontból rendkívül jelentős az a 400 éves réz feszület, amelyre az új-fundlandi (Kanada) Avalon-félszigeten bukkant egy kanadai diák. Tulajdonosa egykoron vallásszabadságról álmodozhatott.
A kis méretű, alig 3 centiméter széles kereszt egyik oldalán Krisztus, a másikon pedig Szűz Mária látható a gyermek Jézussal. Az újkori feszületet egy többségében angol telepesek által lakott településen találta meg a Memorial University of Newfoundland egyik diákja.
Katolikus hitű tulajdonosára Angliában pénzbüntetés, börtön, esetleg halál várt, választott hazájában azonban a vallásszabadság miatt nem volt félnivalója - mondta el Barry Gaulton, a Memorial University of Newfoundland régészprofesszora. "A katolikus ikonográfia összetéveszthetetlen. Ahogy az a régészeti felfedezéseknél lenni szokás, megtalálásának körülményei nyomán egy egész történet elevenedik meg" - fogalmazott.
Így sejlik fel George Calvert, Baltimore bárójának alakja, aki 1628-ban vágott neki a kanadai Új-fundland benépesítésének. Calvert érdeklődése az Újvilág iránt katolicizmusából fakadt: szeretett volna menedéket biztosítani a katolikusoknak az amerikai földrészen. Lord Baltimore célja így az volt, hogy egy olyan közösséget teremtsen, ahol az összes keresztény szabadon gyakorolhatja hitét és háborítatlanul élhet - ezzel Calvert lett a vallásszabadság egyik legkorábbi apostola Észak-Amerikában.
A nemrégiben feltárt, mintegy 400 éves katolikus kereszt Calvert víziójának egyik kézzel fogható bizonyítéka. Azt egyelőre nem tudni, kié volt a feszület; kanadai régészek szerint talán a Calvert házán dolgozó egyik munkásé, esetleg a kolónia második kormányzójáé, Sirt Arthur Astoné, de elképzelhető, hogy Calvert tarthatta magánál.