Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

17. századi világtérkép tengerek és óceánok nélkül

2014. június 6. 13:43

A bibliai özönvíz "természetformáló erejének" bemutatására tett kísérletet egy angol teológus a 17. század végén megjelent munkájában; vitatott elmélete már a kortársakból is értetlenkedést váltott ki.

<

A Thomas Burnet (1635?-1715) által készített térképek az angol teológus legismertebb munkájában, a Telluris Theoria Sacrában láttak napvilágot. Kozmogóniai értekezése - amelyben a természettudományi felfedezéseket próbálta vegyíteni a Szentírás tanaival - először 1681-ben jelent meg latin nyelven, majd három évvel később angolra is lefordították.

Burnet - mint írja - sehogyan sem tudta összeegyeztetni a földgolyó fizikai szabálytalanságait azzal, hogy Isten a világ megteremtésekor a tökéletességre törekedett. A világegyetem keletkezésének elméletével foglalkozó, már a korban sokat vitatott művében arra a konklúzióra jut, hogy a Földet Isten tökéletes gömbnek teremtette meg, de alakját a bibliai özönvíz következtében elveszítette.

Amit ma látunk, az az új Föld "roncsa" - érvel Burnet. A térképeken - amelyeket az io9 tudományos ismeretterjesztő portál nyomán a The Daily Mail adott közre - Burnet azt mutatja be, hogyan változott a Föld formája és hogyan alakította azt át az özönvíz, így például leírja, hogy a ma víz borította részek egykoron a planéta felszínei voltak. A teológus kiszámolta: a negyven nap és negyven éjjelen át tartó esőzés kevés volt ahhoz, hogy a víz az egész világot beborítsa, ezért szerinte a vizek egy része a földfelszín alatti vízrétegből származik.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

17. századi világtérkép tengerek és óceánok nélkül

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra