Megtalálhatták az egyik viking király csontvázát
2014. június 2. 12:57
Feltételezhetően egy 10. századi viking uralkodó csontjait találták meg skót szakemberek.
A csontvázra Skóciában, Auldhame-ban (East Lothian) bukkantak még 2005-ben. A csontok egy fiatal felnőtt férfihez tartoznak, akit gazdag sírmelléklettel temettek el. A kutatók szerint a maradványok II. Olaf Guthfrithson dublini királyé (934-941) vagy kíséretének egyik tagjáé lehetnek, erre utal az az öv is, amelyhez hasonlót a viking kori Írországban viseltek.
Az Olaf királynak tulajdonított állkapocscsont
Az Uí Ímar-dinasztia sarja, II. Olaf apját, Gofraidot követve került 934-ben Dublin trónjára riválisai legyőzése után. Felesége II. Konstantin skót király lánya volt. 937-ben Angliában részt vett I. Eógan oldalán az Athelstan wessexi király ellen vívott brunanburhi csatában. Ezután visszatért Írországba, és valószínűleg nagyon rövid ideig együtt (939-941) uralkodott III. Olaf Sihtricsonnal Northumbriában. Feltehetőleg ő volt az Írországi Olaf, akit Athelstan halála után a northumbriaiak visszahívtak Angliába, de a meghívásnak mindkét Olaf eleget tett. 941-ben Dunbar mellett, Tyninghamban meggyilkolták.
Alex Woolf, a St Andrews Egyetem munkatársa elismerte, hogy a bizonyítékok nem állnak túl erős lábakon. "Bár nincs mód arra, hogy azonosítsuk az Auldhame-ban eltemetett férfit, a temetkezés kora és a sírmelléklet is azt valószínűsíti, hogy a sírhely a támadással hozható összefüggésbe" - szögezte le a kutató.