A francia vasút mint fogaskerék a náci gépezetben
2014. február 24. 11:27 MTI
Tárgyalásokat kezdett Franciaország és az Egyesült Államok annak érdekében, hogy kárpótláshoz jussanak a holokauszt azon áldozatainak hozzátartozói, akiket a második világháború idején, 1942 és 1944 között a francia vasúton (SNCF) szállítottak koncentrációs táborokba.
Az érintett családok ügyvédje az AFP francia hírügynökségnek elmondta, hogy miután tavaly informális megbeszélések folytak a témáról, e hónap elején már diplomáciai tárgyalásokat indítottak. Stuart Eizenstat ugyanakkor nem árulta el a tárgyalások részleteit.
Az Egyesült Államokban korábban törvénytervezetet nyújtottak be a témával kapcsolatban. Az előterjesztő, Charles Humer szenátor szerint az SNCF 76 ezer embert - zsidókat, az ellenállás tagjait, valamint kis számú amerikai hadifoglyot - szállított koncentrációs táborokba, és mindössze három százalékuk maradt életben.
Három évvel ezelőtt az SNCF maga is elismerte, hogy a nácikkal együttműködő Vichy-rendszer idején "fogaskerék volt a náci gépezetben". A francia deportáltak családjainak kárpótlására már működik egy rendszer Franciaországban, és Párizs washingtoni nagykövetségének tájékoztatása szerint most arról folynak a tárgyalások, hogyan lehetne ezt kiterjeszteni más országok állampolgáraira is.
Az SNCF szerződésektől eshet el az Egyesült Államokban, ha nem fizet kárpótlást. Az Egyesült Államokban más vasúttársaságok, így a MÁV ellen is nyújtottak be kereseteket a deportálásokban játszott szerepük miatt.