Sötétség a fejekben az első világháborút illetően
2014. február 12. 12:17
A British Council által végzett kutatás szerint a megkérdezettek kevesebb mint fele tudja, hogy az Egyesült Államok is részt vett az első világháborúban, s alig harmaduk tudta összekötni a háborút az Oszmán Birodalom végső bukásával. Ám ami a legszörnyűbb: csak minden második brit van tisztában azzal, hogy a nyugati fronton túl is voltak ütközetek.
A British Council szakértőit, akik a centenáriumi évtől azt remélik, hogy az emberek jobban megérthetik a kontinentális konfliktusok mozgatórugóit és összefüggéseit, mélyen lesújtották a kutatás eredményei, amelyből kiderült, mennyire felületes a megkérdezettek tudása a száz évvel ezelőtt kirobbant Nagy Háborúról. A briteknek kevesebb mint fele nem volt tisztában azzal, hogy a világégés során nem csupán a nyugati front gyilkos állóháborúiban haltak százezrével a katonák, így többségük nem hallott a keleti front orosz-német, valamint orosz-osztrák-magyar küzdelmeiről.
Amerikai csapatok francia földön
A felmérés a világméretű háború máig tartó hatásának hatalmas tudásbeli hiányára mutatott rá. Az Egyesült Királyságban megkérdezettek 38 százaléka tudott Kanada és az USA hadviseléséről, s csupán 34 százalékuknak volt valamilyen homályos elképzelése arról, hogy a Közel-Keleten is voltak harcok, míg kevesebb mint a negyedük tudta, hogy Ázsia (22 százalék) és Afrika (21 százalék) is részt vett a konfliktusban.
A kutatás megmutatta, hogy a konfliktus következményeiről vallott elképzelések sincsenek köszönőviszonyban a valósággal: a britek 62 százaléka van tisztában azzal, hogy a vesztes háború vezetett a nácik felemelkedéséhez Németországban, azt pedig csak a megkérdezettek 37 százaléka tudta, hogy az orosz kommunizmus megerősödése is összefügg a világháborúval.
Ausztrál katonák útban a Dardanellák felé
A reprezentatív felmérés szerint a megkérdezett britek kevesebb mint harmada ismerte azt a tényt, hogy az Oszmán Birodalom végső bukása (32 százalék) vagy a Népszövetség létrehozása (27 százalék) is összefüggött a Nagy Háborúval, s csak 11 százalékuk tudta összekapcsolni a világégést a palesztin-izraeli konfliktus gyökereivel. Mindezek ellenére a hét országban megkérdezettek csaknem háromnegyede vélte úgy, hogy országára valamilyen szinten még mindig hatással van a háború és annak következményei; Nagy-Britannia hadbalépését például a franciák és az oroszok pozitívan, míg az egyiptomiak és a törökök negatívan ítélték meg.