Hét kevéssé ismert piramis
2013. december 10. 08:45
Cholula
A cholula-i nagy piramis, más néven Tlachihualtepetl (navatl nyelven ez annyit tesz: mesterséges hegy) Mexikóban, Puebla állam azonos nevű fővárosától 8 kilométerre fekszik. 425 méterszer 425 méteres alapterületével és 66 méteres magasságával térfogat szerint az Újvilág legnagyobb piramisa, amelyről úgy tartják, hogy Ketzalkóatlnak, a tudás és tanulás azték istenének szentelték fel.
A piramist a mitológia szerint egy Xelhua nevű óriás építette agyagból, miután elmenekült a Mexikói-völgyben pusztító áradás elől. Az 1931-ben kezdődő régészeti feltárások persze ennek nem sok jelét találtak, annak azonban igen, hogy az építkezés valamikor a preklasszikus korban (i.e. 1800- i.sz. 200) vehette kezdetét. A régészeti munkálatok azóta is tartanak, de az összesen 154 hektárnyi történelmi lelőhelynek nyilvánított területből csupán 6 hektárnyit tártak fel napjainkig.
Építészetileg sokban hasonlít Teotihuacanra, de számos stílusjegy a Mexikói-öbölben található épületeknél, így az El Tajínnál alkalmazott építészeti megoldásokból lehet ismerős. Az első szakaszban kerültek kialakításra a régióra oly jellemző úgynevezett Talud-tablero motívumok. Az utolsó fázisban lépcsőket építettek a nyugati, a templom tetejére felvezető oldalra. A gyarmati időben többször is megrongálták a területen komoly fejlesztésekbe kezdő spanyolok.