Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Megkezdődött a vörös khmer vezetők perének utolsó szakasza

2013. október 16. 11:17 MTI

Az áldozatok képviselőinek záróbeszédeivel megkezdődött szerdán Kambodzsában az utolsó szakasz az 1970-es években mintegy kétmillió ember halálát okozó vöröskhmer-rezsim két, még életben lévő, népirtással és emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolt volt vezetőjének perében.

<

Az ügyvédek azt hangsúlyozták, hogy a vörös khmereké "a történelem egyik legkegyetlenebb rezsimje volt", amelynek tettei a mai napig fizikai és lelki szenvedést okoznak kambodzsaiak tömegeinek. A vádlottak padján a 87 éves Nuon Chea, a néhai diktátor Pol Pot jobbkeze, az 1975 és 1979 között hatalmon lévő totális diktatúra főideológusa, valamint a 82 éves Khieu Samphan volt államfő foglalt helyet.

A tárgyalóteremben 500 ember zsúfolódott össze, köztük egykori vörös khmeres káderek is. Nuon Chea húsz perccel a tárgyalás megkezdése után szédülésre hivatkozva elhagyta a termet, míg Samphan csukott szemmel hallgatta a záróbeszédeket.

A mostani eljárásban a két vádlottnak azért kell felelnie, mert uralmuk alatt erőszakkal kiüríttették a kambodzsai városokat, a lakosságot vidéki munkatáborokba hurcolták, ahol kínozták és éheztették őket. A vád szerint ez az "osztályellenségnek" tartott emberek szervezett kiirtásának része volt.

A szélsőséges maoista vörös khmerek a lakosság körülbelül egynegyedét irtották ki négyéves rémuralmuk alatt. Több társadalmi csoportot üldöztek, a "halálmezőkre" küldték többek között az értelmiségieket, illetve minden szemüveges kambodzsait is, mivel a szemüvegviselést az olvasni tudás jelének, így bűnnek tartották.

A Chea és Samphan elleni pert több kisebb eljárásra bontották, mivel a vádlottak idős kora miatt félő, hogy nem érnék meg egy minden ellenük felhozott gyanút kivizsgáló per végét. A mostani eljárásban a jövő év elején várható ítélet. Amint ez megszületik, azonnal újabb eljárás indul ellenük - közölte Lars Olsen, a törvényszék szóvivője.

Nuon Chea korábban elismerte felelősségét a hazájának okozott károkért, és legmélyebb részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak, de tagadta, hogy elkövette volna a terhére rótt bűncselekményeket. Mint mondta, ő a propagandáért és az oktatásért felelt, a végrehajtás nem az ő feladata volt.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	Megkezdődött a vörös khmer vezetők perének utolsó szakasza

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra