Piramist találtak a mocsikák utolsó fővárosának helyén
2013. október 3. 17:22
Szenzációs felfedezésről számolhattak be az észak-perui Pampa Grande-i lelőhelyen dolgozó archeológusok.
A régészek Észak-Peruban, a Chiclayo városától 50 kilométerre levő Pampa Grande-i lelőhelyen végeztek ásatásokat. Az itt talált leletek arra adhatnak választ, hogy hogyan éltek a mocsikák a birodalmuk hanyatlása előtti utolsó években.
A mocsikák dél-amerikai indiánok voltak, akik az Andok környékén, Peru északnyugati partvidékén, az 1-7. század között leginkább a folyóvölgyek oázisaiban laktak. A 300 és 800 között virágzó (majd ezután rejtélyesen eltűnő) mocsika vagy mocse birodalomban – a mai Trujillo körül – 15 ezren élhettek. A nép, amely istenei engesztelésére az emberáldozattól sem riadt vissza, nem volt fejletlenebb, mint a majdnem ezer esztendővel később élő inkák.
Az El Niño nevű földrajzi jelenség következtében a mocsikák 600 körül Huaca Rajadából (itt található El Señor de Sipán, ahol 1987-ben számos mocsika múmia került elő) Pampa Grandéba költöztették fővárosukat. A területen ásó régészek több monumentális épület maradványát tárták fel, köztük egy 45 méter magas piramis romját, illetve emberi és tevecsontokat; utóbbiak – a Spondylus-kagylók mellett – áldozati ajándékok voltak – számolt be a perui El Comercio napilap.