Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Kémfotó mutatott rá a rómaiak újabb Hadrianus falára

2013. szeptember 9. 12:38

Titkosítás alól feloldott kémfotók segítségével brit régészek az egykori római uralom keleti területein, a Duna és a Fekete-tenger között egy igen tekintélyes méretű fal nyomaira bukkantak; az építményt az i. sz. 2. században hozták létre.

<

Az Exeter Egyetem szakértői úgy vélik, a titkosítás alól feloldott kémfotók a régészeti kutatás egy újabb fejezetét nyithatják meg. Az egykor három méteres magas, egyesek vélemények szerint 8 méter vastag, legalább 32 őrtoronnyal tarkított fal ma Románia területén található.

A római császárról "Traianus falának" elnevezett építmény 60 kilométer hosszan futhatott a Duna és a Fekete-tenger között, s a mesterséges limesépítmények legkeletibb példájának mondható a Római Birodalom területén. A régészek véleménye szerint ugyanabból a célból épülhetett, mint az eddigi leghíresebb mesterséges római limes, Hadrianus fala: azaz hogy védje a határt, s felfogja a betöréseket. A feltárt falszakasz valójában három különböző falból áll, amelyek nem egy időben épültek. Az egyikről már tudtak a kutatók, azonban építését mostanáig tévesen a Bizánci Birodalommal kapcsolták össze.

A mostani állapotok

Becslések szerint eddig az Egyesült Királyság területén lévő régészeti helyszínek 50 százalékát a levegőből fedezték fel, más országok azonban még nem nagyon álltak rá erre a hatékonyabb és több eredménnyel kecsegtető módszerre. „A katonaság által, akár fél évszázaddal ezelőtt készített fotók nagyban segíthetik a régészek munkáját, óriási előnyt jelentenek elveszett örökségünk felkutatásánál” – mondta Ioana Oltean, az Exeter Egyetem docense.

Több tízmillió, Európáról és a Közel-Keletről a szövetségesek vagy a németek által készített első és második világháborús fotó lapulhat még az állami levéltárakban. A mostani képpel egyetemben jelentős történelmi forrásnak tekinthető a nemrégen feloldott ún. US CORONA műholdas hírszerzési program által az 1960-as, 1970-es és 1980-as években készített több mint 900 ezer kémfotó is.

A képek nagy segítséget nyújtanak a régészeknek az idő kerekét visszaforgatni, hogy a tájak azon arculatát is feltérképezhessék, amely még az intenzívebb városiasodás, iparosodás vagy a tájképet radikálisan megváltoztató, nagyobb volumenű mezőgazdasági munka előtt volt látható.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	Kémfotó mutatott rá a rómaiak újabb Hadrianus falára

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra